BIZNES

Afgan Cumhurbaşkanı Lapis Lazuli koridorunu başlattı

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Afgan ürünlerinin Avrupa’ya ulaşmasına imkan sağlayan Lapis Lazuli koridorunu başlattı. Ülkenin Herat kentinde geçen sene 5 ülkenin; Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye’nin imzaladığı Lapis Lazuli Uluslararası Transit Taşımacılık Koridoru aracılığıyla ilk yükün taşınmasına ilişkin tören düzenlendi. İlk sevkiyatta pamuk, kuru meyve ve susamdan oluşan 175 tondan fazla yük taşınacak.

Afganistan basınındaki haberlere göre, törene katılan Afgan Cumhurbaşkanı Gani, Afganistan'ın ürünlerinin Lapis Lazuli Koridoru aracılığıyla kısa sürede Avrupa ve dünyanın diğer bölgelerine ulaşacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Afganistan'ın ulaştırma politikasının Lapis Lazuli Koridorunun açılışıyla bir dönüm noktasına ulaştığını ifade etti. Gani, proje için Afganistan, Türkmenistan, Türkiye ve Azerbaycan gibi uluslararası ortaklarının çabalarını takdir ettiğini kaydetti.

Törene, Türkmenistan’ı temsilen Karayolu Taşımacılığı Bakanı Orazdurdy Suvhanov başkanlığındaki heyet katıldı.

Lapis Lazuli koridoru anlaşması, 2017 yılında Afganistan, Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan ve Gürcistan arasında imzalandı.

Rota, Afganistan'ın kuzeydeki Faryab eyaletinin Akina limanı ve Herat eyaletinin Turgundi istasyonundan başlayarak, Türkmenistan'ın Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’na kadar uzanıyor. Oradan Hazar Denizi'ni geçecek ve Azerbaycan'ın başkenti Bakü, Gürcistan ve Türkiye güzergahı ile devam ediyor. Türkiye’den de Avrupa’ya kadar uzanıyor.

Afganistan'ın Avrupa ve Türkiye'den İran üzerinden yıllık ithalat hacmi 900 milyon dolar. Ülkenin Avrupa’ya ihracatı ise yıllık 6 milyon doları buluyor. Lapis Lazuli koridoru Afganistan’ın ihracatının artmasına imkan sağlayacak.

Ýene-de okaň

Awstriýanyň kompaniýalarynyň Aşgabada sapary

Gazagystan bilen Eýran söwdanyň möçberini 3 milliard dollara ýetirer

Ýaşlara bagyşlanan ylmy-amaly sergi geçiriler

Ata Watan Eserleri

ABŞ-nyň işewürleri Türkmenistana gelerler

Birža täzelikleri: daşary ýurtly işewürler portlandsement satyn aldy

Türkmen işewürleri Türkiýede geljek ýylda geçiriljek sergilere çagyrylýar