TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

AFC’den Türkmenistan’a övgü

Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife öncülüğündeki heyet, Türkmenistan’da çalışma ziyaretinde bulundu. Şeyh Salman, ziyareti kapsamında Türkmenistan Futbol Federasyonu’nda görüşmelerde bulundu. Görüşmede, Türkmenistan’da futbol geliştirilmesine yönelik konular ele alındı.

Daha sonra Türkmenistan Satranç Okulu’nun konferans salonunda geniş katılımlı görüşmeler yapıldı. AFC Genel Sekreteri Dato Windzor John, Türkmenistan’da futbolun geliştiğini kaydederek, Türkmen futbolcularının 2019 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenecek Asya Kupası’na katılma hakkı elde ettiğini ifade etti.

Bunun yanı sıra ilk defa Türkmenistan bayan futsal milli takımı, Tayland’daki Asya Futsal Şampiyonası’na katılacağının belirtildi. Toplantıda, Türkmenistan Altın Asır ve Ahal takımlarının AFC Cup Kupası’nda mücadele ettiği kaydedildi.

AFC yetkilileri, Türkmenistan Hükümeti’nde, Spor ve Gençlik Bakanlığı’nda kabul edildi. Şeyh Salman ve beraberindeki heyet, Uluslararası Ahalteke Atçılık Kompleksi’ni, Olimpiyat Köyünü gezdi. AFC yetkilileri Türkmenistan’daki spor altyapıya hayran kalarak, büyük bir övgüyle bahsettiler.

Türkmenistan, geçen sene Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yaptı. Bunun için Aşkabat’ın merkezinde dev spor kompleksi kuruldu. Bu sene Kasım ayında bu spor kompleksinde Dünya Halter Şampiyonası düzenlenecek. Ayrıca, sadece Aşkabat’ta değil, aynı zamanda ülkenin diğer vilayetlerinde de modern stadyumlar ve spor merkezleri faaliyet gösteriyor. Bu sene Balkanabat kentinde birkaç uluslararası futbol maçları oynandı.

Ýene-de okaň

Türkmenistan-Koreýa Respublikasy: parlament ugry boýunça ylalaşyga gol çekildi

“Türkiýe-Azerbaýjan-Türkmenistan” üçtaraplaýyn sammiti Awazada geçiriler

Prezident Ärdogan Türkmenistanyň daşary işler ministrini kabul etdi

Teswirle