JEMGYÝET

ADB Türkmenistan’daki Projeleri Finanse Edecek

Asya Kalkınma Bankası, Türkmenistan’daki enerji ve ulaştırma projelerini desteklemeyi öngörüyor. Türkmenistan ile Asya Kalkınma Bankası arasındaki işbirliği konuları, başkent Aşkabat’ta ele alındı.

Asya Kalkınma Bankası (AKB) Başkanı Takehiko Nakao, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta resmi temaslarda bulundu. AKB Başkanı Nakao, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi. Bu görüşmede, Asya Kalkınma Bankası Başkanı Takehiko Nakao, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın ileri sürdüğü enerji güvenliği ve yeni ulaştırma koridorlarının kurulması yönündeki uluslararası girişimlerinin desteklediklerini kaydederek, bu alandaki projelere finans desteği sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.

Türkmenistan  Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov görüşmede, AKB’nin Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı projesinin danışmanı olduğunu kaydederek, bugün imzaladığı karar doğrultusunda İslam Kalkınma Bankası ile Türkmenista arasında TAPİ projesinin inşası için finans desteğinin verilmesi yönünde bir anlaşma imzalanacağını belirtti.

Türkmenistan Devlet Başkanı, TAPİ projesindeki ortak çalışmaların bu projenin sadece katılımcı ülkelere değil, aynı zamanda tüm bölgenin ekonomik açıdan kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını ifade etti.  Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, TAPİ projesinin başarılı bir şekilde hayata geçirilmesinin sadece Afganistan’da 12 binden fazla yeni istihdam artışına imkan sağlayacağını belirtti.

AKB Başkanı Takao, Türkmenistan’ın Afganistan’da barışçıl bir hayatın tesis edilmesi için yardım ettiklerini kaydederek,  bölgedeki stratejik projelerinin büyük öneme sahip olduğunu kaydetti. Takao, ulaştırma sektöründeki işbirliği konularına da değinerek, Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryol hattı projesinin Avrasya bölgesinde ticaretin arttrılmasına önemli bir zemin oluşturacağını ifade etti.

Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Asya Kalkınma Bankası Başkanı Takao’nu Aşkabat’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin kararı ile düzenlenecek olan 1. Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı’na davet etti.

Taraflar ayrıca, elektrik enerji sektöründeki işbirliği konularını da değerlendirdi. Türkmenistan Hükümeti, Asya Kalkınma Bankası’nın bu alandaki yeni tekliflerini değerlendirmek istiyor.

 

Ýene-de okaň

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Ankarada tanyşdyryldy