JEMGYÝET

Aday Ramazan Durdıyev: İnovasyon çalışmalara ağırlık vereceğiz

Türkmenistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Lebap vilayeti vatandaşları tarafından aday gösterilen Seydi Petrol Rafenerisi Müdürü, milletvekili Ramazan Durdıyev, seçim beyannamesinde gelecekce ülke ekonomisinde inovasyon çalışmalara ağırlık vereceklerini kaydetti.

Başkan adayının seçim beyannamesinde yer alan bazı vaatleri şu şekilde;

– Otoyolları ve demiryol köprüleri, boru hatları, elektrik nakil hatları inşasına devam edeceğiz. İlgili ülkeler ile Türkmen doğalgazını ve elektriğini yurtdışına piyasasına ihraç etme yollarını araştıracağız.

– Türkmenistan olumlu bir jeopolitik konuma ve zengin enerji kaynaklarına sahiptir. Ülkenin dev ekonomik ve doğal potansiyelini halkın daha refah bir hayat sürmesi için kullanacağız.

– Enerji kaynaklarının dünya piyasasına tedarik yolları belirleyeceğiz ve enerji yataklarının araştırılmasını devam ettireceğiz. Yeni doğalgaz boru hatlarını inşa edeceğiz ve mevcut olanlarını yenileyeceğiz. Doğalgaz ve petrol üretimini arttıracağız. Hazar Denizi’nin kıyısındaki petrol ve doğalgaz yataklarındaki araştırma çalışmalarını sürdüreceğiz.

– Ülkenin bütün vilyatelerinde yeni şehirlerin ve köylerin inşa edilmesine önem vereceğiz. Bu yerleşim bölgelerinde bütün yaşam koşullarını oluşturacağız.

– Eğitim, sağlık, kültür sektörlerinin geliştirilmesine ağırlık vereceğiz. Okul, kreş, üniversite, hastane, kaplıca, kültür amaçlı tesislerin inşasını devam ettireceğiz.

– Köy yerlerindeki halkın temiz içme suyu ihtiyacını gidereceğiz, su artırma tesisleri ve boru hatları çekeceğiz.

– Ev kurmak isteyenlere krediler sağlayacağız. İnşaat şirketlerine de konut inşaatında destek vereceğiz.

– Tarım sektörünün teknik altyapısını güçlendireceğiz. Tarım ürünlerinin üretimini arttıracağız. Pamuk ve buğday üretimi yanı sıra seracılık ve hayvancılıği geliştireceği, kümes hayvanları çiftliklerini çoğaltacağız.

– Yurtdışında ithal edilen ürünlerin yerini dolduracak ürün üretimini sağlayacağız. Yerli ürünleri yurtdışına ihraç etmek için çaba göstereceğiz.

– Türkmenistan ekonomisinin kalkınmasına katkı sağlayan özel sektöre desteklerimiz devam edecek. Küçük ve orta ölçekteki girişimcilere krediler sağlayacağız.

– Spor alanındaki tesislemeyi devam ettirip, genç sporcuların yetişmesine imkan ve koşullar oluşturacağız. Aşkabat’taki Olimpiyat Köyü inşası bitmek üzere. 2017 yılında Aşkabat’ta Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya oyunları düzenlenecek. Bu oyunların Türkmenistan’ın spor alanındaki itibbarını yükselteceğine inanıyoruz.

– Turizm sektörünün de geliştirilmesi için önemli çalışmalar yapacağız. Yurtdışından daha fazla turist çekmek için çaba göstereceğiz.

– Memur ve emekli maaşları, öğrenci bursları, devlet yardımlarını sistematik olarak arttıracağız.

Ramazan Durdiyev’in Biografisi

18 Şubat 1963 senesinde Lebap vilayeti Galkınış ilçesinde dünyaya gelmiştir. 1985 yılında Türkmen Devlet Mimarlık ve İnşaat Enstitüsünden mezun olmuştur. 1985 yılında Seydi Petrol Rafinerisi’nde iş hayatına adım atarak, 1998 yılına akadar çeşitli görevlerde bulundu. 1998-2000 yıllarda Türkmendökün devlet kurumun Galkınış şubesinde müdürlük yapmıştır. 2001-2014 yıllarında tekrar Seydi Petrol Rafinerisi’nde çalışmıştır. Aralık 2014 senesinde Seydi Petrol Rafinerisi’nin müdürü görevine atanmıştır. Evli, 3 çocuk babasıdır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Haj parzyny berjaý etmek üçin 289 zyýaratçy Saud Arabystana gider

Ata Watan Eserleri

Gazagystanyň Prezidenti Türkmenistanyň daşary işler ministrini kabul etdi

Türkmenistanda iýun aýynda geçiriljek esasy çäreler

Türkmenistan Hytaý, Ýaponiýa, Koreýa Respublikasy bilen hyzmatdaşlygy ösdürer

Mary-Tejen-Aşgabat ugry boýunça welosiped ýörişi geçiriler

Çoganly ýaşaýyş toplumynda iki gatly 136 sany ýaşaýyş jaýy açylyp ulanmaga berildi