Aday Celilov: Ekonomik büyüme rakamlarını yükselteceğiz

Türkmenistan’ın Ahal vilayeti vatandaşar grubu tarafından 12 Şubat’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday gösterilen Serdar Celilov, seçilmesi durumunda ülkenin ekonomik büyüme rakamlarını daha üst seviyelere çıkarmak için çalışacağını ifade etti.

Devlet televizyonunda konuşan Celilov, ekonomik büyüme rakamlarını arttrımak, hammadde kaynaklarını rasyonel kullanmak, işletmelerin üretim kapasitesini arttrımak, petrolgaz, kimya, tekstil, tarım sektörlerini daha da geliştirmek, özel sektöre destek vermek, ticari ve ekonomik münasebtleri güçlendirmek gibi konuların her zaman devletin ana gündemini oluşturacağını ifade etti.

Aday Celilov’un vaatleri:

– Ülkenin ekonomik gücünü arttırmak için ilk olarak petrolgaz, enerji, kimya ve hafif sanayi, tarım, ticaret ve turizm sektörleri geliştirilecek. Bu sektörlerdeki büyüme rakamlarının arttırılması halkın sosyal refahının yükselmesine doğrudan etki edecektir.

– Türkmenistan doğalgaz kaynaklar bakımından zengin ülke. Petrolgaz yatakların araştırılması konusunda sistematik çalışmalar devam ettirilecek. Türkmen enerji kaynaklarının dünya piyasasına çeşitli güzergahlar ile çıkarılması için çaba gösterilecek.  Bu alanda önemli projelere hayata geçirilecek. Buna örnek olarak, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı göstermek mümkün.

– Elektrik enerji sevkiyatını arttırma çabası içerisinde girilecek. Türkmenistan-Afganistan-Pakistan elektrik hattı projesi hayata geçirilecek.

– Türkmenistan Anayasası kapsamında piyasa ekonomisine aşamalı olarak geçilecek. Açık kapılar politikası çerçevesinde ihracat-ithalat münasebetleri geliştirilecek.

– Doğalgaz, petrol ve elektrik enerjisi dışında kimya, tekstil, tarım sektöründeki üretilen ürünleri daha çok yurtdışına çıkarma gayreti gösterilecek. Bunun yanı sıra inşaat malzemelerin üretimine önem verilecek.

– Ulaştırma alanındaki Türkmenistan-Kazakistan-İran demiryolu, Atamurat-Imamnazar-Akina demiryolu, Uluslararası Deniz Limanı önemli projelerdir. Bunun dışında da ulaştırma altyapısı yenilenecektir ve daha kapsamlı projeler hayata geçirilecek.

– Avaza turizm bölgesinde birçok oteller inşa edildi. Gelecekte de bu alandaki dinlenme tesislerinin sayısı arttırılacak.

Okap bilersiňiz  Owganystan boýunça türkmen-ýapon maslahatlaşmalary geçirildi

– Bu sene Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları gerçekleştirilecek. Gelecekte de, spor alanındaki gelişmeler üst düzeye çıkarılacak.

– Modern köylerin inşası devam edecek. Köy halkının yaşam standartları iyileştirilecek. Yeni konutlar, sosyal ve kültür amaçlı tesisler inşa edilecek. Vatandaşlara düşük krediler verilerek, ev alma imkanı sağlanacak. Yollar yenilenecek.

– Yurtdışından getirilen temel gıda ürünlerin yerini dolduracak yerli üretime daha fazla önem verilecek. Çiftçilerin daha verimli hasat almaları için imkanlar oluşturulacak. Köy yerlerinde hazır tarım ürünleri üretim tesisleri kurulacak. Seracılık ve hayvancılık sektörü geliştirilecek. 

– Küçük ve orta ölçekli işletmelerin geliştirilmesi için yeni şartlar oluşturularak, yeni iş alanları ortaya çıkarılacak.

– Sağlık alanındaki çalışmalar devam edecek. Aşkabat ve bütün vilayetlerde modern sağlık merkezleri inşa edilecek.

– Eğitim alanındaki çalışmalara da hız verilecek. Gençlerin kaliteli eğitim alması için bütün imkanlar oluşturulacak.

Serdar Celilov’un Biyografisi

25 Ağustos 1965 senesinde Aşkabat’ta doğmuştur. 1991 yılında Türkmen Devlet Mimarlık ve İnşaat Enstitüsü’nden mezun olmuştur. 1980-1985 yıllarda ‘Garagumsenagatgurluşykmateriallary’ işletmesinde çalışmıştır.

1985-1993 yıllarda Ahal vilayet inşaat malzemeleri sanayi tesisinde muhasebeci görevinde bulunmuştur. 1993-1994 yıllarında Ahal vilayet sosyal hizmetler departmanının mali planlama bölüm başkanı görevinde çalışmıştır. 1994-2005 yıllarında Ahal vilayet valiliği baş muhasebeci görevinde bulunmuştur. 2005-2009 yıllarında Ahal vilayet valiliği Ticaret, Ekonomi ve Girşimcilik Bölüm başkanlığı görevini üslenmiştir. 2009-2011 yıllarında Aşkabat şehri Ruhabat ilçesi maaliye bölümü başkanı, 2011-2013 yıllarında Maliye Bakanlığı Tarım Finans Bölümü başkanı olmuştur.

Okap bilersiňiz  Türkmenistanyň we Ukrainanyň daşary işler ministrleriniň telefon söhbetdeşligi

Mayıs 2013’de Ahal vilayet Ekonomi ve Kalkınma Bölümü başkanı görevine atanmıştır. Evli, 4 çocuk babasıdır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

ÝENE-DE OKAŇ

Tennis dünýäsiniň esasy ýaryşlarynyň biri hasaplanýan Fransiýanyň açyk çempionaty (Roland Garros) tamamlandy. Onda serbiýaly tennisçi Nowak Jokowiç ýeňiş gazandy. Ol final duşuşygynda gresiýaly garşydaşy Stefanos Sisipasy ýeňmegi başardy. Duşuşyk 6:7 (6:8), 2:6, 6:3, 6:2, 6:4 hasabynda 34 ýaşly serbiýaly tennisçiniň peýdasyna tamamlandy. Ilkinji gezek 2004-nji ýyldan bäri Fransiýanyň açyk çempionatynda ýeňiji aýgytlaýjy tapgyrda mälim boldy. Jokowiç bilen Sisipas 8-nji gezek duşuşdy....
Ýewropa yklymynda Ýewro-2020 çempionaty dowam edýän döwründe Amerika yklymynda hem "Kopa Amerika" futbol ýaryşy badalgal aldy. Braziliýada geçirilýän bu ýaryşyň ilkinji duşuşyklary geçirildi. Onda Braziliýanyň milli ýygyndysy Wenesuelanyň milli ýygyndysy 3:0 hasabynda, Kolumbýiýanyň milli ýygyndysy bolsa Ekwadory 1:0 hasabynda utdy. Braziliýanyň düzüminda Markinos, Neýmar (11 metrlik jerime) we Gabriel Barboza tapawutlandy. Kolumbiýanyň milli ýygyndysynda bolsa Kardena tapawutlandy. "Kopa Amerikada" ertir, ýagny 15-nji iýunda...
Futbol boýunça Ýewropa çempionaty gyzykly duşuşyklary bieln dowam edýär. Ýewropanyň 12 şäherinde geçirilýän bu duşuşyklarda gyzykly hem-de çekeleşikli oýunlar geçirilýär. "D" TOPARY Sagat 18:00  Şotlandiýa  - Çehiýa Glazgo şäherinde geçiriljek bu duşuşyk Şotlandiýanyň 1998-nji ýyldan bäri garaşýan pursaty - 23 ýyldan bäri esasy finala çykan ilkinji ýaryşydyr. "E" TOPARY Sagat 21:00  Polşa - Slowakiýa Russiýanyň Sankt-Peterburg şäherinde geçiriljek duşuşyk polşaly Robert Lewandowskiniň özüniň görkezmegi üçin...
Futbol boýunça Ýewropa çempionaty dowam edýär. Düýn "Ç" hem-de "D" toparynyň duşuşyklary geçirildi. Sagat 18:00-daky duşuşykda Angliýa bilen Horwatiýanyň milli ýygyndylary duşuşdylar. Olar "D" toparynda çykyş edýärler. Örän çekeleşikli geçen duşuşykda Angliýanyň milli ýygyndysy 1:0 hasabynda ýeňdi. Duşuşygyň ýeke-täk goluny Rahim Sterling geçirdi. "Ç" TOPARYNYŇ DUŞUŞYKLARY Soňra sagat 21:00 we 00:00-da bolsa "Ç" toparynyň duşuşyklary geçirildi. Ilki bilen Awstriýa bilen Demirgazyk Makedoniýa...
Aýakgabyňyzy çykaryň. Ýapon medeniýetinde pollara we tatami matalarynyň mümkin boldugyça arassa bolmagyny üpjün etmek üçin bir jaýa gireniňizde aýakgabyňyzy çykarmak gowy we möhüm edep hasaplanylýar. Bu hili arassaçylyk köp öý hojalyklarda we restoranlarda talap edilýär, adamlar pola ýakyn tatami düşeginde iýýärler, krowatdan tapawutlylykda tatami düşeginde ýatmak hem adaty zat. Mundan başga-da, ähli otaglarda diňe jorap ýa-da aýakýalaňaç hereket etmegiň ýerine,...

Teswirler

Aýbölek Abdyrasulowa
Edepli Ile Ýarar
Babahan Berdiýew
“Öwgi” usuly
18,713BeğenenlerBeğen
19,500TakipçilerTakip Et
834TakipçilerTakip Et
417AbonelerAbone

Iň täze habarlar