DÜNÝÄ

ABU’dan Türkmen Lideri’ne anlamlı ödül

Türkmenistan 30 Eylül – 5 Ekim tarihlerinde Asya-Pasifik Yayın Birliği’nin (ABU) 55.Genel Kurul toplantılarına ev sahipliği yaptı. Bu toplantılar için Aşkabat’a gelen ABU Genel Sekreteri Javad Mottaghi, ABU Genel Başkanı, Hindistan Devlet Kanalı Doordarshan Genel Müdürü Supriya Sahu ve ABU Başkan Yardımcısı, Japonya Yayın Şirketi (NHK) Başkanı Ryoichi Ueda, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi.

Görüşmede, Türkmenistan ile ABU münasebetleri, yayıncılık alanındaki işbirliği konuları görüşüldü. Görüşmeden sonra Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ve askeri yetkililerin katılımıyla, ABU tarafından Türkmen Lideri’ne ödülleri takdim edildi.

ABU Genel Sekreteri Javad Mottaghi, Türkmen Lideri’ne bölgedeki medyanın gelişimine yaptığı katkılardan dolayı Asya-Pasifik Yayın Birliği Sertifikasını ve Ödülü’nü takdim etti.

Javad Mottaki yaptığı konuşmasında, Aşkabat’ta ABU Genel Kurulu’nun 55.toplantısının yapılması dolaysıyla büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.  Aşkabat’ın Asya’nın incisi olduğunu belirten Mottaki, Genel Kurul çalışmaları kapsamında Aşkabat’taki modern bilgi ve haber teknolojilerinin model sistemlerinin oluşturulmasına şahit olduklarını ifade etti ve Türkmenistan'ın küresel medya alanına entegre olarak bu alanda başarılı bir şekilde gelişmeye devam edeceğini gösterdiğini ifade etti.

Devlet Başkanı, bu anlamlı ödüller için teşekkür ederek, ödüllerin Türkmenistan’ın basın ve yayın sektörünün gelişmesine yaptığı katkılar için takdim edildiğini ifade etti. Bu ödüllerin Türkmen devletine olan güvenin ve başarısının bilincinin sembolü olduğunu ifade eden Türkmen Lider, basın-yayın sektörünün gelişmesi için büyük önem verildiğini, sektörün altyapısının geliştirilmesi için destek sağlandığını, bunun yanı sıra TürkmenAlem 52°E haberleşme uydusunun uzaya gönderildiğini ve bunun Türkmenistan’ın televizyonunun daha kapsamlı hizmet sunmasına imkan sağladığını belirtti.

Ýene-de okaň

Aşgabatda türkmen-rus 2-nji işewürler forumy geçiriler

Ata Watan Eserleri

Eýranyň daşary işler ministri Russiýa barar

COP-28: metan zyňyndylaryny azaltmak üçin 1 milliardlyk gazna

Türkmenistan ÝHHG-niň ministrler geňeşiniň 30-njy mejlisine gatnaşdy

Dünýäniň iň täsirli zenanlary

Türkmenistanyň Prezidenti Zambiýa Respublikasynyň Prezidentini gutlady