JEMGYÝET

ABU Genel Kurulu: Aşkabat medya sektörünün geleceğini ele alınıyor

55. Asya-Pasifik Yayın Birliği (ABU) Genel Kurulu toplantısı, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta başladı. 5 Ekim tarihine kadar devam edecek olan Genel Kurul çalışmalarına, 47 ülkeden 350’in üzerinde yabancı delege katılıyor. Genel Kurul çalışmalarına Asya ve Pasifik bölgesinde dev televizyon ve basın kuruluşlarının temsilcileri katılarak, medya sektörünün geleceğini masaya yatıyor.

Yıldız otelinde Genel Kurul çalışmaları resmen başladı. Otelin girişinde Türkmenistan Televizyonu, TRT ve birçok yayın kuruluşu sergi için stant açtı. Ayrıca, yurtdışından gelen yabancı heyete Türkmenistan’ın tekstil sektöründeki başarıları anlatan sergi standı yer aldı.

Bu Forum, geniş bir yelpazedeki deneyimi paylaşmayı hedeflemektedir: ortak yaratıcı projeler alanında işbirliği ve fikirler için yeni öneriler değerlendirilecek. Kitle iletişim araçlarındaki modern teknolojiler ele alınacak.

Asya-Pasifik ülkeleri, yüksek düzeyde dijital yayın sağlayan yüksek teknolojik potansiyele sahiptir. Dijital ortam medya endüstrisi için büyük fırsatlar sunuyor.

İlk gün otelin konferans salonlarında spor yayınları, radyo yayınları, planlama ve strateji, teknik komisyonun da yer aldığı çalışma gruplarının toplantıları gerçekleştirildi. Çalışma gruplarının toplantılarına ABU Genel Sekreteri Cavad Mottagi katıldı.

55.ABU Genel Kurul toplantısı 4 Ekim günü yapılacak. Genel Kurul’da 2018 yılı faaliyetleri değerlendirilecek ve geleceğe yönelik hedefler belirlenecek.

Ayrıca, 55.Abu Genel Kurul çalışmaları kapsamında 7.ABU Müzik Festivali düzenlenecek. Festivalde Asya ülkelerinden gelen şarkıcılar sahne alacak. Festival 20 ülkeden canlı yayınlanacak.

Asya-Pasifik Yayın Birliği (ABU) 1964 yılında kuruldu. 73 ülkeden 279 televizyon ve radyo kuruluşları barından bu birlik, çeşitli düzeydeki haberleri ve programları 3 milyar izleyiciye ulaştırmaktadır. Türkmenistan, 2012 yılında bu birliğe üye oldu.

 

Ýene-de okaň

Putin: Russiýa Türkmenistanyň hemişelik Bitaraplygyna hormat goýýar

Türkmenistanyň we Russiýanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan «Boeing-777-300ER» kysymly uçaryna gowuşdy

Ata Watan Eserleri

“Arkadag şäheri- ylham gözbaşy” şygyr bäsleşigi jemlener

Ata Watan Eserleri

Türkmen türgeni “Grand Slam” ýaryşynda bürünç medal gazandy

Türkmenistanda ýaşlar forumyna taýýarlyk görülýär