JEMGYÝET

ABD’li şirketler, Türkmenistan’a yatırım yapacak

Amerikan şirketleri, Türkmenistan’daki yatırım projelerinde yer almak istediklerini dile getirdi. Bu konu, Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Türkmenistan-ABD İş Konseyi Başkanı Eric Stuart, OSI Systems ve S2 Global şirketlerinin Başkanı Jonathan Fleming görüşmesinde ele alındı. OSI Systems ve S2 Global şirketleri gümrük kontrolleri teknolojisi konusunda dünyaca ünlü şirketlerdir.

Hazar’ın kıyısındaki turizm bölgesinde suni nehrin kıyısında yapılan görüşmede, ABD’li şirketler Türkmenistan’daki olumlu yatırım imkânları hakkında bahsederek, yatırım projelerinde yer almak istediklerini dile getirdiler. Türkmen Lider de, yabancı ortaklar ile eşitlik ilkeleri kapsamında işbirliğine hazır olduklarını kaydetti.

Görüşmede, Amerikan şirketinin yatırım olanakları ele alındı. Devlet Başkanı, ABD’li şirketlerin Türkmenistan’da uzun yıllardır gerçekleştirdiği projelerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Taraflar özellikle ulaştırma ve komünikasyon alanından uluslararası projeler hakkında görüş alışverişinde bulundular. Enerji, ulaştırma ve lojistik, sanayi, tarım, yüksek teknolojiler, spor, turizm gibi alanlardaki yatırım imkânları ele alındı. Bu bağlamda, ikili ilişkilerin genişletilmesinin etkili yollarının belirlenmesine yardımcı olan düzenli iş forumlarının önemi görüşüldü.

Görüşmenin bir diğer konusu da, Türkmen şirketlerinin Amerika’daki çalışmaları oldu ve bu alanda verimli ortaklığın yapılabileceği ifade edildi.

Daha sonra Türkmen Lider ve ABD’li işadamları, Avaza nehrinde yat gezintisi yaptı ve burada da ikili ilişkileri görüştü.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy