JEMGYÝET

AB-Orta Asya Bakanlar toplantısı

Orta Asya ülkeleri ile yakın işbirliği kurmak isteyen Avrupa Birliği, bölge ülkelerin dışişleri bakanları ile başlattığı toplantıyı devam ettirmekte ısrarlı. 26-27 Mart tarihlerinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Afganistan konulu uluslararası konferans düzenlendi. Bu konferans kapsamında AB-Orta Asya Dışişleri Bakanları toplantısı gerçekleştirildi.

Bölgesel işbirliği, ticaret, yatırım, teknoloji ve eğitim alanındaki işbirliğinin ele alındığı toplantıya, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirociddin Aslov, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev katıldı.

Hyatt Regency Tashkent otelinde gerçekleştirilen toplantıda, Orta Asya bakanları 2019 yılında yenilenmiş AB Orta Asya stratejisinin kabul edilmesinden duyacağı memnuniyeti dile getirdiler. Bu stratejinin hazırlanmasına aktif katılacaklarını ifade ettiler.

Toplantıda, Afganistan konusu değerlendirildi. Avrupa Birliği’nin Orta Asya ülkelerinin Afganistan’da kalıcı barışın sağlanması yönündeki çabalarını desteklediği ifade edildi.

Bir sonraki bakanlar toplantısının bu sene Brüksel’de yapılması konusunda karar aldılar.

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri