JEMGYÝET

AB-Orta Asya-Afganistan diyaloğu

Avrupa Birliği’nin Orta Asya ülkeleri ile yakından işbirliği yapmak amacıyla 2013 yılında dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde başlattığı Avrupa Birliği-Orta Asya diyaloğu toplantısının bir yenisini Aşkabat’ta gerçekleştirdi. Son yıllarda Orta Asya ülkelerinin en yakın komşusu Afganistan da bu diyaloğa dahil edildi.

 

Avrupa Birliği – Orta Asya ve Afganistan'ın Siyaset ve Güvenlik Yüksek Düzeyli Diyaloğu Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantı dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde gerçekleşti. Avrupa Birliği bu toplantıda Avrupa Dış İlişkiler Servisi Siyasi İşler Genel Sekreteri Jean-Christophe Belliard temsil etti.

 

Toplantının gündemine, terörizm, radikalizm, aşırıcılık gibi uluslararası ve bölgesel güvenlik tehditlerine karşı işbirliği konuları dahil edildi.

 

Bu bağlamda, Avrupa Birliği programları “BOMCA”, “CADAP”, “EU-ACT” ve aynı zamanda Afganistan'daki mevcut güvenlik durumu çerçevesinde Orta Asya ülkeleri ve Avrupa Birliği'nin sınır yönetimi ve uyuşturucu ile mücadele yönetimleri arasındaki işbirliği ele alındı.

Görüşmede taraflar, ticaret ve ekonomik alandaki işbirliğinin, taşımacılığın, çevrenin, su kaynaklarının ve nükleer silahların sonuçlarının ortadan kaldırılmasının artırılmasına yönelik önerilerde bulundular.

Bunun yanı sıra Avrupa Birliği’nin Orta Asya stratejisinin hazırlık çalışmalarını değerlendirildi. Katılımcılar bu sene sonunda Brüksel’de düzenlenecek AB-Orta Asya Bakanlar toplantısı konusunda görüş alışverişinde bulundu.

AB ve Orta Asya ülkelerinin delegasyon başkanları, Afganistan'daki durumun barışçıl bir şekilde çözüme kavuşturulmasını desteklediklerini belirterek, Afganistan'ın katılımıyla AB-Orta Asya Güvenlik Diyaloğu formatındaki işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy