DÜNÝÄ

96 Ofis ve Ticari binası : Özel sektöre büyük destek

Türkmenistan’da özel sektörü desteklemek ve ülke ekonomisindeki katkısını arttırmak amacıyla bir dizi faaliyetler yapılıyor. Özel sektörü geliştirmek amacıyla Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği kuruldu ve bu birliği partisi de faaliyet gösteriyor.

Bu bağlamda yapılan çalışmalar kapsamında Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye firmaların bazılarına Aşkabat’ın kuzey kısmında arsa tahsil edildi ve burada firmalar kendi yönetim ve ticari merkezilerini inşa etti.

Söz konusu projeler, bugün sabah Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla hizmete açıldı. 8 kilometrelik yolun her iki tarafında 96 firmanın 3 katlı idari ve ticari binası yer aldı. Projeler dış mimarisindeki benzerliği ve aynı cadde üzerinde bulunma kolaylığı ile halkın ihtiyaçlarını karşılamaları için büyük bir avantaj oldu.

Türkmen Lider, açılış kurdelesini keserek, bazı firmaların binaları gezdi. Burada Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği Başkanı Aleksandr Dadayev, yabancı büyükelçiler ve konuklara özel sektördeki çalışmalar ve firmalara ihracata yönelik üretim yapmaları için yapılan kolaylıklar hakkında bilgilendirdi.

Devlet Başkanı, Ahal vilayetinin Gökdepe ilçesi Ovadandepe köyündeki Cam Fabrikası açılışında yaptığı konuşmasında, özel sektörün kalkınması için her türlü desteği sağlamayı devam ettireceklerini söyledi. Yurtdışından ithal ürünü azaltarak, yerli üretimin arttırılması ve ihraç edilmesi için firmaları teşvik ettiklerini söyleyen Türkmen Lider, halkın ihtiyacı olduğu ürünleri satın almaları için cadde üzerindeki ticaret merkezilerinin önemli olduğuna dikkat çekti.

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu’nda yerli ihracatçılara banka hizmetlerinde kolaylıkların sağlanması yönünde bazı teklifleri sunulmuştu. Bu da, özel sektördeki ürün üreticilerine yapılacak yeni kolaylıklardan söz etmektedir. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

                                                             

Ýene-de okaň

Nýu-Ýork şäherinde Durnukly ulagyň dostlary toparynyň Ministrler derejesindäki ilkinji duşuşygy geçirildi

Maryda 59 sany täze kotejjler toplumynyň açylyş dabarasy boldy

BAE-niň Merkezi Aziýa maýa goýumlary 13 milliard dollardan geçdi

Hormatly Prezidentimiziň täze kitaby Türkiýede tanyşdyrylar

Türkiýede Magtymguly Pyraga bagyşlanan konsert geçiriler

Türkmenistanyň Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasyna wekil bellemegine ynam bildirdi