BIZNES

8.Orta Asya-Afganistan Bakan Yardımcıları toplantısı

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 8.Orta Asya ve Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcıları toplantısı gerçekleştirildi. Merkezi Aşkabat’ta bulunan Birleşmiş Milletler Orta Asya Bölgesel Önleyici Diplomasi merkezi tarafından düzenlenen toplantıya, bölge ülkelerin bakan yardımcıları yanı sıra Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı İdris Zaman katıldı.

Toplantıda Kırgızistan Dışişleri Bakanı Çingiz Aydarbekov yanı sıra Siyasi İşlerden Sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenča ve BM Afganistan misyonu temsilcileri hazır bulundu. Daha önce sadece Orta Asya bakan yardımcıları toplanırken, Aralık 2017’dne itibaren Afganistan da dahil edilerek, C5+1 formatında görüşmeler başlatıldı.

Görüşmede, ülkeleri yakından ilgilendiren konular, bölgesel işbirliği, Bölgesel Önleyici Diplomasi Merkezi’nin Orta Asya bölgesindeki faaliyet gösterebileceği alanlar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

BM Genel Sekreteri Orta Asya Özel Temsilcisi Natalia Gherman yaptığı konuşmada, olumlu bölgesel dinamikler, güvenlik, ekonomik ve ticari işbirliği ve sınır ötesi değişimler alanlarında kilit konuların ele alınmasında önemli ilerlemeye katkıda bulunduğu kaydetti. Orta Asya ülkeleri, önleyici diplomasi alanındaki çabalarını UNRCCA aracılığıyla bir platform olarak sürdürme konusundaki kararlılıklarını bir kez daha teyit ettiler.

Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenča, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Ocak 2019'dan itibaren başlayacak reformları hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirdi ve Orta Asya ülkeleri için daha düzenli ve etkili BM desteği için önemini vurguladı. Ayrıca Orta Asya ve Afganistan arasındaki barış, güvenlik ve kalkınma konularını ortaklaşa görüşmeleri için yapıcı görüşmeleri memnuniyetle karşıladı.

Orta Asya ülkelerinin temsilcileri, Bölgesel Merkez'in bölgesel sorunlara uzun vadeli çözümler üretmeye elverişli koşullar yaratma çabalarını desteklediklerini belirterek, önleyici diplomasi alanında diyalog ve inisiyatifler aracılığıyla bölgesel işbirliğinin genişletilmesinin önemini vurguladı.

 

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň Demirýollary edarasy Türkmenistanda bilen hyzmatdaşlyga gyzyklanma bildirýar

Pakistan Türkmenistandan karbamid satyn almagy meýilleşdirýär

Türkmenistanda liftleriň önümçiligi ýola goýlar

Türkmenistanda statistika ulgamy sanlylaşdyrylýar

Türkmenistan Ýewropa we Merkezi Aziýa üwmeç eksport eder

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar