TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

7 yılda 152,9 milyar metreküp gaz ihraç edildi

14 Aralık 2016 tarihinde Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattının devreye alınmasına 7 yıl oldu. 14 Aralık günü bu dev projenin hayata geçirilmesi dolayısıyla Türkmenistan’da petrolgaz ve jeoloji sektörü çalışanlarının günü olarak belirlendi.  

Türkmenistan-Özbekistan-Kazakistan-Çin doğalgaz boru hattının hizmete açıldığı 14 Aralık 2009 senesinden 30 Kasım 2016 tarihine kadara Türkmenistan’dan Çin’e 152,9 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı gerçekleştirildi. Bununla ilgili rakamı, Çin’in ulusal petrol şirketi CNPC Aşkabat’taki ofis başkanı Den Minmin açıkladı.

Sözkonusu doğalgaz miktarının 100,5 milyar metreküpünü Türkmengaz kurumu, 52,4 milyar metreküpü CNPC ile Türkmenistan arasındaki imzalanan anlaşma kapsamındaki Bahtiyarlık anlaşma bölgesinden üretilen doğalgaz oluşturdu. Bahtiyarlık bölgesinde, CNPC şirketi faaliyet gösteriyor.

Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattının 3 şahası bulunmaktadır. Bu projelerin toplam kapasitesi 55 milyar metreküp doğalgaz taşımaya odaklanmıştır. Şimdi ise 4’ncü şahayı inşa etmek için çaba gösteriliyor. Türkmenistan-Özbekistan-Tacikistan-Kırgızistan-Çin doğalgaz boru hattının taşıma kapasitesi 25 milyar metreküpü bulacak.

CNPC ile Türkmengaz kurumu arasında imzalanan anlaşma kapsamında Türkmenistan Çin’e yıllık doğalgaz sevkiyatını 65 milyar metreküpe çıkaracak.

Kaynak : Atavatan  Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle