JEMGYÝET

55.ABU Genel Kurulu, Aşkabat’ta yapıldı

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat, 55.Asya-Pasifik Yayın Birliği’nin (ABU) Genel Kurulu’na ev sahipliği yaptı. Aşkabat’ta 30 Eylül -5 Ekim tarihleri arasında  55.ABU Genel Kurulu ve bağlı toplantılar düzenlendi. Bugüne kadar delegasyonlar, uzmanlar ve teknik ekipler düzeyinde toplantılar gerçekleştirildi.

4-5 Ekim tarihlerinde ise Genel Kurul toplandı. Bu toplantıya, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bahargül Abdıyeva, ABU Genel Sekreteri Javad Mottaghi, ABU Genel Başkanı, Hindistan Devlet Kanalı Doordarshan Genel Müdürü Supriya Sahu ve ABU Başkan Yardımcısı, Japonya Yayın Şirketi (NHK) Başkanı Ryoichi Ueda olmak üzere birliğe üye pek çok ülkeden delegeler katıldı.

76 ülkeden 272 basın yayın kuruluşunun üyesi olduğu ABU, Asya bölgesinin en büyük yayıncı kuruluşu. Türkmenistan bu birliğe 2012 yılında üye oldu.

Aşkabat’taki 55.ABU Genel Kurul toplantıları kapsamında çok sayıda insanı ilgilendiren televizyon ve radyo yayıncılığının geliştirilmesine yönelik konular ele alındı. ABU Çalışmaları boyunca eğitim, teknoloji, program ve haber yapma gibi birçok konuda bilgi paylaşımı ve strateji belirleme toplantıların gündemini oluşturdu.

Genel Kurul’un açılış toplantısında konuşan Genel Sekreter Javad Mottaghi, ABU ‘nün misyonu sadece katılımcı ülkelerin medya temsilcilerini değil, aynı zamanda Asya-Pasifik bölgesinin halklarını bir araya getirmek olduğunu kaydetti. Genel Sekreter, tüm katılımcıları dünyadaki çeşitliliğe saygı duymaya ve takdir etmeye çağırdı.

ABU ‘nün şu anki başkanı Supriya Sahu, sunumunu pratik bir bakış açısıyla ele alarak, tüm televizyon ve radyo yayıncılarına belirli bir ilgi konusuna odaklanarak, görsel-işitsel medyanın, bilgiyi tüketen genç bir kitle için nasıl kârlı ve ilginç kalmaya başarabileceklerini düşünmeleri gerektiğini ifade etti.

Supriya Sahu, internetin çok şeyi değiştirdiğini, televizyon ve özellikle radyonun ana basın kuruluşu olmaktan çıktığını ifade ederek, yayın birliklerini yeni platformlara geçmelerini ve gençlerin daha fazla önem verdiği sosyal medyada haber yapmaları konusunda çağrıda bulundu.

ABU ÖDÜLLERİ DAÄžITILDI

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nda Asya-Pasifik Yayın Birliği’nin her sene düzenlediği yarışmasının ödül töreni düzenlendi. Bu yıl, “ABU ödülleri” jürisi zor bir görevle karşı karşıya kaldı. 4 binden fazla belgesel ve uzun metrajlı film, reklam ve video raporları, spor hikayeleri, televizyon ve radyo yayınları çeşitli konularda değerlendirildi. 22 kategoride en iyileri seçmek bir hayli zor oldu.

Ödül töreninde en fazla ödülü Hong Kong Radyo ve Televizyonu kazandı. RTHK kuruluşu “En İyi Belgesel Radyo Programı”, “En İyi Rapor” ve “Kişilik” dallarında ödül aldı.

En iyi dramatik film ödülünü Japon Yayıncılığı Şirketi'nin "Kurara: Hokusai'nin kızının inanılmaz hayatı”  "isimli yapımına verildi.  

 

Ýene-de okaň

Putin: Russiýa Türkmenistanyň hemişelik Bitaraplygyna hormat goýýar

Türkmenistanyň we Russiýanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan «Boeing-777-300ER» kysymly uçaryna gowuşdy

Ata Watan Eserleri

“Arkadag şäheri- ylham gözbaşy” şygyr bäsleşigi jemlener

Ata Watan Eserleri

Türkmen türgeni “Grand Slam” ýaryşynda bürünç medal gazandy

Türkmenistanda ýaşlar forumyna taýýarlyk görülýär