TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

52 ülkesinden 145 medya mensubu Antalya’da bir araya geldi

“Türkiye-Gücünü ve Potansiyelini Keşfet” sloganıyla gerçekleştirilen Turkey Discover the Potential (TDP) tanıtım etkinlikleri çerçevesinde Uluslararası Medya Forumu Antalya’nın Serik ilçesi Belek Turizm Merkezinde başladı. Aralarında “Atavatan Türkmenistan” uluslararası dergisinin de bulunduğu ABD,  Rusya, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Avrupa’dan 52 ülkeden 145 gazetecinin katıldığı forumun ilk gününde, Türk ekonomisi ve turizmi ele alındı.

Foruma, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile çok sayıda kurum ve kuruluşun üst düzey temsilcisi katıldı.  Forumda konuşan Bakan Avcı, Türk turizminin güneş, kum ve deniz gibi kıyı turizminden farklı kulvarlara da harekete geçtiğini belirtti. Türkiye’nin 1980’li yıllarda başlattığı turizm hamlesiyle bugün dünyanın 6’ncı büyük turizm destinasyonu olduğuna işaret eden Bakan Avcı, Turgut Özal’ın başlattığı turizm girişiminin, o günün şartlarına göre Türkiye’de turizmin kıyı turizmi üzerinde şekillendiğini söyledi. “Türkiye’nin potansiyeli bunun çok üzerinde” diyen Nabi Avcı, “Biz sadece deniz kum güneşle 6. büyük destinasyonu olduysak bu demektir ki diğer turizm potansiyelimizi harekete geçirdiğimiz ve birlikte değerlendirdiğimiz zaman daha ileri gelmememize hiçbir sebep yok” dedi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türk dizilerinin turizme inanılmaz derecede katkı sağladığını belirterek, Rusya, Hindistan ve Arap ülkeleriyle ortak dizi çekilmesi için gereken zemini oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Avcı, Arap turistlerin sağlık turizminde ABD ve Avrupa için isteksiz gözüktüğünü ifade ederek, “Türkiye’nin yakın olması ve sunduğu imkânlar dolayısıyla Araplar bu konuda bizi tercih ediyor” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise konuşmasında, dünya basınında zaman zaman Türkiye  ve ekonomisiyle ilgili olumsuz haberler yer aldığını hatırlattı.

Yabancı gazetecilere bu haberlerin doğru olmadığını yakından göstermek amacıyla bu toplantıyı düzenlediklerini anlatan Büyükekşi, halk oylamasıyla, ülke yönetimindeki çift başlılığın ortadan kalkmasıyla, ekonominin yeniden ana gündem haline geldiğini ifade etti.

Türkiye’ye mart ayında gelen yabancı yatırımların yüzde 25 arttığını kaydeden Büyükekşi, Türkiye’deki  55 bini bulan yabancı şirket sayısının her geçen gün çoğaldığını bildirdi.

Günün ikinci yarımında ise, Türk Hava Yolları AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ birer konuşma yaptılar.

Forum yarın, kültür ve turizm konulu 3. Oturumu ve Uluslararası medya konulu 4. Oturumu ile devam edecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Çoganly ýaşaýyş toplumynda seýilgäh gurmak boýunça bäsleşik

Halkara Nowruz güni mynasybetli täze awtobus ugry ýola goýuldy

«Türkmenbaşy-Garabogaz-Gazagystan serhedi» boýunça bäsleşik

Teswirle