TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

5.Asya Oyunlarının Marşı onaylandı

Türkmenistan’ın bu sene Eylül ayında ev sahipliği yapacağı Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nın Marşı onaylandı. Türkmenistan Devlet Kültür Merkezi’nin Mukamlar Köşkü’nde düzenlenen törende Asya Oyunlarının marşını seçmek için toplantı düzenlendi. Bu toplantıda, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın ‘İleri, ileri, sadece ileri, can vatanım Türkmenistan’ şarkısı 5.Asya Oyunları’nın marşı olarak seçildi.

Toplantıya, Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, basın ve kültür sektörü çalışanları, sanat dünyasının önde gelenleri, yazarlar, ressamlar, besteciler ve sporcular katıldı. Toplantıda, 7 Nisan tarihinde Avaza turizm bölgesinde yabancı misafirlerin katıldığı etkinlikler değerlendirildi.

Ayrıca, 24 Mart tarihinde Devlet Başkanı, Bakanlar Kurulu toplantısında Asya Oyunlarının marşının hazırlanması konusunda verdiği talimatı kapsamında Avaza’daki törenlerde hazırlanan marşların seslendirilmesi istenmişti. 

Avaza’daki konser programında Asya Oyunları ile ilgili birçok şarkı seslendirildi. Programın sürprizi Devlet Başkanı’nın sahneye çıkması ve Asya Oyunlarının marşı konusunda ‘İleri, ileri, sadece ileri, can vatanım Türkmenistan’ şarkısını seslendirmesi olmuştu.

Toplantıya katılan kültür sektörü çalışanları Devlet Başkanının bu şarkısını Asya Oyunlarının marşı seçilmesini desteklediler. Türkmen Liderinin bu şarkısı ilk defa Mari vilayetindeki Ak Öyün açılış töreninde seslendirilmişti ve Guinness Rekorlar Kitabına girmişti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle