DÜNÝÄ

5.Asya Oyunları’na Hazırlıklar Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Türkmenistan, 17-27 Eylül 2017 tarihleri arasında Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak. Türkmenistan’ın ilk defa ev sahipliği yapacağı bu büyük spor organizasyonluğu için yapılmakta olan hazırlıklar tüm hızıyla sürdürülüyor.

5.Asya Oyunları İcra Komitesi’nin toplantısında Asya Oyunlarının sembolü olarak görülen Vepalı isimli Alabay köpeğinin sporun 21 dalı için hazırlanan örnekleri sunuldu. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın teklifi ile hazırlanan örnekler basında yayınlanarak, halkın tercihine sunuldu.

Bugünkü gün Aşkabat dev spor merkezine çevrildi. Kentte çok sayıda spor kompleksleri inşa edilmektedir. Olimpiyat Köyü projesi Orta Asya bölgesinin önemli spor tesislerinin biri haline geldi.

Asya Oyunları İcra Komitesinin toplantısında ayrı ayrı bakanlıklar tarafından bu konuda yapılan çalışmalar değerlendirildi. Özellikle sporcuların yetiştirilmesi, yabancı ülkeden gelecek spor kafilelerin ağırlanması, onlar için kültürel programların hazırlanması konusundaki çalışmalar anlatıldı.

Asya Olimpiyat Konseyi ile birlikte Asya bölgesinde, Avustralya ve Okyanus ülkelerinde 5.Asya Oyunlarının düzenli tanıtımı yapılmaktadır.

Ayrıca, Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde ‘Asya Oyunları 2017: barış ve ilerleme adına uluslararası spor işbirliği’ konulu Uluslararası Spor Kongresi için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verildi. Bu toplantıya, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Asya Olimpiyat Konseyi yetkilileri, uluslararası spor federasyon temsilcileri ve çok sayıda misafirin katılması bekleniyor.

Asya Oyunlarına hazırlık kapsamında doping testlerin yapılması için Orta Asya Bölgesel Anti doping Örgütü ile birlikte seminerlerin düzenlendiği kaydedildi ve bu alanda yabancı şirketlerin davet edilmesi hedeflenmektedir.

Aşkabat’ta yabancı gazetecilerin davet edilmesi konusunda program hazırlandı. Ayrıca, bu toplantıda Asya Oyunlarının açılış ve kapanış törenleri hakkında bilgi verildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

ABŞ-nyň ilçisi Klimow Türkmenistandaky wezipesini tamamlaýar

Eýranyň prezident saýlawlary üçin Türkmenistanda ses berişlik gurnalar

Türkmenistanda ýoga bilen meşgullanýanlaryň sany artýar

Peläniň ejesi 101 ýaşynda aradan çykdy

Türkmenistanyň SPECA-da başlyklyk eder

“Türkmenistan-Birleşen Arap Emirlikleri” işewürlik maslahaty geçiriler