5. Asya Oyunları Tanıtımı yapıldı

Türkmenistan, Orta Asya ülkesinde Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak ilk ülke olacak. Bu nedenle, 2017 yılı ülkede Sağlık ve Mutluluk yılı olarak ilan edildi ve ülke genelinde Asya Oyunları’na hazırlıklar tümü hızıyla devam ediyor.

Asya Oyunları Organize Komitesi, bugün dev spor organizasyonluğu için basın toplantısı düzenlendi. Başkent Aşkabat’taki Olimpiyat Köyünün İş Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısına, yerli ve yabancı basın mensupları ile birlikte Uluslararası  “Atavatan Türkmenistan” dergisi de katıldı.

Basın toplantısında Asya Oyunları Organize Komitesi Bölüm Başkanı Ata Akmammedov, Trivandi Chanzo Limited şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mick Wright ve Türkmenistan Devlet Spor Komitesi uzmanı Rövşen Kemjayev bir konuşma yaptı.

Yapılan sunumlarda, bu sene Eylül ayında Aşkabat’ta gerçekleştirilecek Asya Oyunları’na yapılan hazırlıklar, bugüne kadar düzenlenen çeşitli organizasyonlar ve Asya Oyunları’nın yurtdışında tanıtılması yönündeki faaliyetler hakkında sunumlar gerçekleştirildi.

Sunumlardan sonra basın mensuplarının soruları yanıtlandı. Uluslararası “Atavatan Türkmenistan” dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Dövran Orazgylyjow, Asya Oyunları döneminde vize kolaylığının sağlanıp sağlanmayacağı ve Asya Oyunlarının tanıtımı konusunda bundan sonraki dönemde yapılması planlanan etkinlikler doğrultusunda sorular yönetti.

Vize konusundaki soruyu yanıtlayan Trivandi Chanzo Limited şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mick Wright, bu konuda ülke yönetiminin çeşitli çalışmalarının olduğunu söyledi. Asya Oyunlarının tanıtımı konusunda ise Asya Oyunları Organize Komitesi Bölüm Başkanı Ata Akmammedov, bu alandaki çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini ifade etti. Türkmen yetkili, Asya Oyunları tanıtmak için yurtdışında çeşitli konferansların, seminerlerin ve tanıtıcı toplantıların yapılacağını, dev spor organizasyonluğu kapsamındaki tanıtım toplantılarında yer alınacağını ifade etti. Ata Akmammedov, Japonya’nın Sapporo kentindeki Asya Kış Oyunları, Kazakistan’ın Almatı kentindeki Dünya Kış Üniversite Oyunları, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki İslam Spor Oyunları’nda Türkmenistan’daki 5.Asya Oyunlarını tanıtacaklarını ifade etti.

Okap bilersiňiz  "Türkmenistan" awiakompaniýasy içerki gatnawlaryň sanyny artdyrdy

2010 yılında Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği hakkının Türkmenistan’a verilmesiyle başlayan uzun bir yolculukta bir sürü çalışmalar yapıldı. Asya Oyunları’na 45 Asya ülkesi dışında 17 Okyanus ada devletlerinin kaıtlımıyla ülke sayısı 62’ye çıkarıldı.

21 dalda 5 bin 500 sporcunun madalya için ter dökeceği Asya Oyunları için 5 milyar doların üzerinde yatırım yapılarak, Orta Asya’nın dev Olimpiyat Köyü inşa edilmektedir ve bu projenin bitme aşamasına gelinmiştir.

Asya Oyunları için farklı bir organizasyonlık yapılarak, 5 Mayıs 2016 yılında atlı yürüyüş başlatılmıştır. 500 günlük atlı yürüyüşün yarısından fazlası geçilmişti. 17 atlı grubu, ülkenin Ahal, Balkan ve Daşoğuz vilayetlerinden sonra Lebap vilayetine gelmiştir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

ÝENE-DE OKAŇ

Futbol janköýerleriniň uly sabyrsyzlyk bilen garaşan futbol boýunça Ýewropa çempionaty başlady. Düýn gije 00:00-da ilkinji duşuşyk geçirildi. "A" toparda çykyş edýän Italiýanyň milli ýygyndysy Türkiýäniň milli ýygyndysyny 3:0 hasabynda ýeňmegi başardy.
Okap bilersiňiz  Halkara gatnaşyklar instituty hojalyk hasaplaşygyna geçiriler
ITALIÝADAN TARYHY REKORD Şeýlelikde, Italiýanyň milli ýygyndysy 2018-nji ýylyň 10-njy sentýabryndan bäri, resmi hem-de ýoldaşlyk duşuşyklarynda bassyr 28 duşuşykdan bäri ýeňilmän gelýär. Bu ýurduň taryhyndkay täze bir rekorddyr. Bu döwürde...
Türkmenistanyň Daşary işler ministrliginiň Halkara gatnaşyklar institutynyň işini kämilleşdirmek göz öňünde tutulýar. Bu barada "Watan" habarlar gepleşiginde bellenilip geçildi. Şoňa görä, häzirki wagtda Halkara gatnaşyklar institutynda fakultetleriň 4-si, kafedralaryň 6-sy, merkezleriň 3-si hereket edýär. Institutyň işiniň kämilleşdirilmegi babatda iki basgançakly bakalawr we magistr bilim maksatnamasyna geçmek üçin öňümizdäki okuw ýylynda ýokary okuw mekdebinde tölegli esasda käbir ugurlary açmak teklip edilýär. Geljek ýyllarda...
Şu ýylyň 22-27-nji iýuny aralygynda ýurdumyzyň Lebap welaýatynda Medeniýet we sungat işgärleriniň hem-de Magtymguly Pyragynyň şygryýet güni mynasybetli geçiriljek Medeniýet hepdeligi hem-de baýramçylyk açylyş dabaralary barada hasabat berildi. "Watan" habarlar gepleşiginde bellenilip geçilişi ýaly, sanly ulgam arkaly geçirilen Ministrler Kabinetiniň mejlisinde Lebap welaýatyndaky döredijilik çäresi we onuň maksatnamasy barada aýdyldy. Medeniýet hepdeligine gabatlanyp, welaýatda medeni-durmuş maksatly desgalaryň, şol sanda Kerki şäherinde howa menziliniň,...
Ministrler Kabinetiniň sanly ulgam arkaly geçirilen mejlisinde ýurdumyzda sementiň täze görnüşiniň önümçiliginiň ýola goýlandygy barada hasabat berildi. "Watan" habarlar gepleşiginde habar berlişi ýaly, ýurdumyzyň Senagat we gurluşyk önümçiligi ministrliginiň garamagyndaky sement zawodlarynda aktiw mineral goşundylary — bazalt porfiritleri we opoka çig malyny goşmak arkaly portlandsementiň önümçiligi ýola goýuldy. “Balkan” kän müdirliginiň bazalt porfiritleriniň “Ufra” ýatagynyň we Lebap welaýatynyň Döwletli etrabyndaky Akbulak...
Türkmen gazynyň dünýä bazarlaryna iberilmegini diwersifikasiýalaşdyrmaga hem-de gaz pudagynyň eksport kuwwatyny pugtalandyrmaga, Türkmenistan-Hytaý gaz geçirijisini gurmaga, dünýädäki iň iri Galkynyş gaz känini tapgyrlaýyn özleşdirmäge gönükdirilen taslamalary durmuşa geçirmek üçin "Türkmengaz" döwlet konserni tarapyndan çekilen daşary ýurt karz serişdelerini gaýtarmak boýunça hasabat berildi. Bu barada "Watan" habarlar gepleşiginde habar berildi. Sanly ulgam arkaly geçirilen Ministrler Kabinetiniň mejlisinde hasabat berlişi ýaly, häzirki...

Teswirler

Aýbölek Abdyrasulowa
Edepli Ile Ýarar
Babahan Berdiýew
“Öwgi” usuly
18,713BeğenenlerBeğen
19,500TakipçilerTakip Et
833TakipçilerTakip Et
417AbonelerAbone

Iň täze habarlar