JEMGYÝET

5. Asya Oyunları Tanıtımı yapıldı

Türkmenistan, Orta Asya ülkesinde Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak ilk ülke olacak. Bu nedenle, 2017 yılı ülkede Sağlık ve Mutluluk yılı olarak ilan edildi ve ülke genelinde Asya Oyunları’na hazırlıklar tümü hızıyla devam ediyor.

Asya Oyunları Organize Komitesi, bugün dev spor organizasyonluğu için basın toplantısı düzenlendi. Başkent Aşkabat’taki Olimpiyat Köyünün İş Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısına, yerli ve yabancı basın mensupları ile birlikte Uluslararası  “Atavatan Türkmenistan” dergisi de katıldı.

Basın toplantısında Asya Oyunları Organize Komitesi Bölüm Başkanı Ata Akmammedov, Trivandi Chanzo Limited şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mick Wright ve Türkmenistan Devlet Spor Komitesi uzmanı Rövşen Kemjayev bir konuşma yaptı.

Yapılan sunumlarda, bu sene Eylül ayında Aşkabat’ta gerçekleştirilecek Asya Oyunları’na yapılan hazırlıklar, bugüne kadar düzenlenen çeşitli organizasyonlar ve Asya Oyunları’nın yurtdışında tanıtılması yönündeki faaliyetler hakkında sunumlar gerçekleştirildi.

Sunumlardan sonra basın mensuplarının soruları yanıtlandı. Uluslararası “Atavatan Türkmenistan” dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Dövran Orazgylyjow, Asya Oyunları döneminde vize kolaylığının sağlanıp sağlanmayacağı ve Asya Oyunlarının tanıtımı konusunda bundan sonraki dönemde yapılması planlanan etkinlikler doğrultusunda sorular yönetti.

Vize konusundaki soruyu yanıtlayan Trivandi Chanzo Limited şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mick Wright, bu konuda ülke yönetiminin çeşitli çalışmalarının olduğunu söyledi. Asya Oyunlarının tanıtımı konusunda ise Asya Oyunları Organize Komitesi Bölüm Başkanı Ata Akmammedov, bu alandaki çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini ifade etti. Türkmen yetkili, Asya Oyunları tanıtmak için yurtdışında çeşitli konferansların, seminerlerin ve tanıtıcı toplantıların yapılacağını, dev spor organizasyonluğu kapsamındaki tanıtım toplantılarında yer alınacağını ifade etti. Ata Akmammedov, Japonya’nın Sapporo kentindeki Asya Kış Oyunları, Kazakistan’ın Almatı kentindeki Dünya Kış Üniversite Oyunları, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki İslam Spor Oyunları’nda Türkmenistan’daki 5.Asya Oyunlarını tanıtacaklarını ifade etti.

2010 yılında Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği hakkının Türkmenistan’a verilmesiyle başlayan uzun bir yolculukta bir sürü çalışmalar yapıldı. Asya Oyunları’na 45 Asya ülkesi dışında 17 Okyanus ada devletlerinin kaıtlımıyla ülke sayısı 62’ye çıkarıldı.

21 dalda 5 bin 500 sporcunun madalya için ter dökeceği Asya Oyunları için 5 milyar doların üzerinde yatırım yapılarak, Orta Asya’nın dev Olimpiyat Köyü inşa edilmektedir ve bu projenin bitme aşamasına gelinmiştir.

Asya Oyunları için farklı bir organizasyonlık yapılarak, 5 Mayıs 2016 yılında atlı yürüyüş başlatılmıştır. 500 günlük atlı yürüyüşün yarısından fazlası geçilmişti. 17 atlı grubu, ülkenin Ahal, Balkan ve Daşoğuz vilayetlerinden sonra Lebap vilayetine gelmiştir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Ankarada tanyşdyryldy