TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

5.Asya Oyunları için yeni paralar basıldı

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde yapılacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları için yeni banknotlar ve hatıra demir paralar basıldı. Merkez Bankası tarafından 2017 yılı için 1,5,10,20,50 ve 100 manatlık yeni banknotları ve 100 manat değerinde Aşkabat Olimpiyat Stadyumu altın ve gümüş demir paralar hazırlandı.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamasında, banknotlar eski renk ve dizaynını koruda ancak Aşkabat 2017 Oyunlarının sembolleri yerleştirildi. Banknotun diğer tarafından Uluslararası Aşkabat Havalimanın, TürkmenÄlem 52°E uydusunun ve Oyunları için inşa edilen tesislerin fotoğrafları basıldı.

Bu banknotlar, ödemeleri yaparken mülkiyet biçimi ve faaliyet alanı ne olursa olsun, ülkenin sınırları içerisinde tüm işletmeler, kuruluşlar ve kurumlar tarafından geçerlidir. Ayrıca, Merkez Bankası tarafından 2009, 2012 ve 2014 yıllarında banknotlar da yürürlükte kalmaktadır.

Aşkabat Olimpiyat Stadyumu demir para ise Türkmenistan’ın uzun yıllardan beri ortağı olan İngiliz The Royal Mint Limited tarafından hazırlandı.

Öte yandan, Aşkabat 2017 Oyunları için Türkmenistan İletişim Bakanlığı tarafından yeni posta pulları da hazırlandı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaýdan Merkezi Aziýa ýük demirýol gatnawy işe başlady

Ata Watan Eserleri

Saud Arabystanynyň kompaniýasy rekord girdeji gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Ulag-logistika merkezi Türkiýäniň awiakompaniýasyna hyzmat berer

Ata Watan Eserleri