TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

5.Asya Oyunları için güvenlik önlemleri arttırılacak

Türkmenistan Devlet Başkanı ve Başkomutan Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Devlet Güvenlik Kurulu’nun olağandışı toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, 17-27 Eylül tarihleri arasında Aşkabat’ta gerçekleştirilecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nın güvenliğinin sağlanması konusu değerlendirildi. Türkmen Lider bununla ilgili olarak 17 Ağustos tarihinden 27 Eylül tarihine kadar askeri ve kolluk kuvvetlerinin çalışma rejiminin güçlendirilmesine yönelik Kararname imzaladı.

Devlet Başkanı, Asya Oyunları döneminde Türkmenistan’da üst düzey devlet yetkililerin, devlet başkanlarının, uluslararası örgüt temsilcilerinin geleceğini belirterek, Aşkabat-2017 Oyunları’nı ev sahipliği yapan Türkmenistan’ın oyunların yapıldığı dönemde tam güvenliği sağlaması gerektiğini belirtti. Türkmen Lider bu nedenle askeri ve kolluk kuvvetlerin çalışma rejiminin güçlendirilmesi talep ederek, gece-gündüz çalışılacağını, sınırların kapanacağını, vize rejiminin sınırlandırılacağını ve gümrük kontrolünün güçlendirileceğini ifade etti.

Devlet Başkanı, ülkeye giriş ve çıkışlarda sağlık ve diğer önemli hususlarda izin verileceğini belirterek, bunun da özel komisyonda değerlendirileceğini ifade etti. Türkmen Lider, bu dönemde organize edilmesi planlanan uluslararası fuar ve diğer etkinliklerin ileri bir tarihe erteleneceğini söyledi.

Devlet Başkanı, diğer ülke liderlerinin bu konuyu anlayış ile karşıladıkları için teşekkür etti. Güvenlik Kurulu’nda askeri yetkililer kendi alanlarındaki çalışmalardan bahsetti ve Asya Oyunları’nın güvenliğinin sağlanması yönünde çalışmaları hakkında bilgi verdi.  

5.Asya Oyunları, 17-27 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek ve 65 milli takım katılacak. Asya’dan 46, Okyanus ülkelerinden 18 devlet yarışacak. Ayrıca, bu oyunlara mülteciler takımının da katılması öngörüldü.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň başlangyjy bilen gol çekilen Aşgabat ylalaşygynyň gerimi giňeýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan ulag ulgamynda halkara resminamalara gol çekdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Russiýa ulag ulgamynda ähtnama gol çekişdi

Ata Watan Eserleri