JEMGYÝET

5.Asya Oyunları 30 gün etkinlikleri büyüledi

Türkmenistan, bugüne kadar gerçekleştirilen Kapalı Salon ve Savaş Sanatı Asya Oyunları (AİMAG) en kapsamlısını ve en büyüğünü gerçekleştirmek için hazırlanıyor. Orta Asya’da ilk defa Türkmenistan’ın ev sahipliğinde yapılacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı Asya Oyunları’nın 5’ncisi için gerim sayım başladı ve 1 aydan az süre kaldı.

Türkmenistan Hükümetinin büyük önem verdiği Asya kıtasının önemli yarışına 30 gün kalması nedeniyle bir dizi etkinlikler gerçekleştirildi. Ülkede 17 Ağustos günü araçsız gün ilan edildi, bir dizi açılışlar gerçekleştirildi, Asya Oyunları’na katılan ülkelerin yemeklerinin fuarı ve gala konser programı büyüledi.

Bunun yanı sıra ülkede 1994 yılından bu yana Ağustos ayının ikinci Pazar günü kutlanan Kavun Bayramı’nın 5.Asya Oyunları’na 30 gün kalması nedeniyle aynı günde kutlanması etkinliklere ayrı bir anlam kazandırdı. Aşkabat’taki etkinliklere, yurtdışından çok sayıda misafir ve aralarında Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisinin de bulunduğu yabancı basın mensupları davet edildi.

ARAÇSIZ GÜN VE AÇILIŞLAR

17 Ağustos günü 5.Asya Oyunları’na 30 gün kaldı. Bu nedenle ülkede araçsız gün ilan edildi ve Petrolgaz sektörünün çalışanları için inşa edilen 2 tane konut, Sağlık ve Hizmet evi binaları açıldı. Açılış törenlerine Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov katıldı.

Türkmen Lider, açılış alanına bisikletle gelerek, Petrolgaz sektörünün 220 milyon 347 bin manat değerinde inşa ettiği 12 katlı 72 daireli 2 adet konut, Sağlık ve Hizmet evinin açılışını yaptı. Aşkabat’ın Ankara caddesinde inşa edilen Sağlık evi bu sitedeki 40 bin kişiye hizmet verecek.

Devlet Başkanı aynı gün kamu kuruluşlarının binasının da açılışını gerçekleştirdi. Bu binada, Türkmenistan Demokratik ve Ziraat Partisi, Ulusal Sendikalar Merkezi, Kadınlar Derneği, Mahtumkuli Gençler Örgütü ve Türkmenistan Barış Fonu yer alacak.

ASYA YEMEKLERİ VE KAVUN SERGİSİ

Türkmen Lider aynı gün akşam saatlerinde Aşkabat’taki Olimpiyat Köyünde düzenlenen Asya yemekleri ve Kavun sergisine katıldı. Devlet Başkanı program öncesinde Türkmenistan’da bulunan yabancı ülke büyükelçileri ile sohbet etti. Büyükelçilere 5.Asya Oyunları’na yapılan hazırlıklar, Olimpiyta Köyü’nün projesi, Aşkabat Stadı’nın mimarisine güzellik katan atın heykeli hakkında bilgi veren Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın uluslararası işbirliğine açık olduğunu kaydetti.

Yabancı büyükelçiler duayeni ve BAE Büyükelçisi Hasan Abdulla Al Adab, her ülkenin kendi kalkınma yolunu seçtiğini, Türkmenistan’ın seçtiği kalkınma yolunun büyük bir heyecanla izlendiğini, buna Asya oyunlarına hazırlıkların da kanıtı olduğunu belirtti. Birçok ülkeyi gezdiğini ve Türkmenistan kadar spor organizasyonluğuna üst düzeyde önem veren ülkeyi görmediğini ve 5.Asya Oyunları’nın spor diplomasi açısından büyük bir etkinlik olacağını ve rekor derecede sporcuları ve ilk defa mülteci takımını bir araya getireceğini ifade etti.

Türkmen Lider, resmi heyet ile kavun sergisi gezdi ve büyükelçilere ülkenin bütün vilayetlerinin açtığı stantlardaki kavun çeşitleri hakkında bilgi verdi. Ardından büyükelçiler ile hatıra fotoğrafı çektiren Türkmen Lider, ardından Asya yemekleri fuarını dolaştı.

Asya Oyunları’na katılacak 64 ülkeyle, kardeş ülkeler Türkiye ile Azerbaycan yemekleri tanıtıldı. Asya yemeklerin hazırlanması için Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne ait 20 civarında restoran çalışanları hizmet verdi.

Asya Oyunları’nda yemeklerin hazırlanması faaliyetlerini Türkmenistan’ın Gül Zaman şirketi ile İsviçre’nin Gourmet Sports Hospitaliti AG firması ortaklaşa yürütecek.

Yemek fuarında her ülkenin bayrağı altında 4 ila 6 çeşit yemekler sunuldu. Bu yemekler Asya ülkelerinin mutfağının en leziz yemeklerini oluşturdu.

John Newman Ve Türkmen Sanatçılarının Konseri

5.Asya Oyunları’na 30 gün kalması nedeniyle düzenlenen etkinlikler konser programı ile son buldu. Türkmenistan’ın önde gelen sanatçıları ve Love Me Again şarkısıyla Uk Single Chart 2013 hitinde büyük bir çıkış yakalayarak, gençlerin beğenisini toplayan John Newman seslendirdiği sevilen şarkılarıyla geceye ayrı bir anlam kazandırdı. Genç İngiliz şarkıcısı bu sene Nisan ayında Avaza turizm bölgesinde Dünya Sağlık Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında da sahne almıştı.

Konser programının sonunda Türkmenistan Devlet Başkanı’nın seslendirdiği Bagt Nuru ve Yadımda isimli şarkıları dev monitorda gösterildi. Ardından Asya Oyunları’nın marşı olarak kabul edilen Türkmen Lideri’nin İleri, ileri sadece ileri Can Vatanım Türkmenistan şarkısı seslendirildi.

Kavun Bayramı ve 5.Asya Oyunları’na 30 gün kalması nedeniyle düzenlenen etkinlikler havai fişek gösterisi ile son buldu.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Özbegistanyň Prezidentiniň karary: Magtymguly Pyragynyň 300 ýyllygy giňden belleniler

Ata Watan Eserleri

Emeli Intellekt: “Turkmenistan Weekly News” habarlar gepleşigini iňlis dilinde tomaşaçylara ýetirýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanda Meksikanyň ilçisi işe başlady

Türkmenistan-BMG: 22 resminama gol çekildi

Ata Watan Eserleri

Ahmet Demirok: Türkmenistanda Türkiýä wekilçilik etmek türk diplomaty üçin uly buýsançdyr

Türkmenistanyň diplomatik işgärleriniň güni bellendi

Ata Watan Eserleri