JEMGYÝET

3.Dünya Göçebe Oyunları Başladı: Türkmenistan 3 madalya kazandı

Kırgızistan’ın ev sahipliğini yaptığı 3.Dünya Göçebe Oyunları resmen başladı. Dün açılışı gerçekleştirilen Dünya Göçebe Oyunları’na katılan Türkmenistan ilk gün birer altın, gümüş ve bronz olmak üzere toplam 3 madalya kazandı.

3. Dünya Göçebe Oyunları, Kırgızistan Issık Göl Bölgesi'ne bağlı Çolpon-Ata şehrinde başladı. Ev sahibi ülke Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un ev sahipliğinde yapılan oyunların açılış törenine; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Birleşik Arap Emirlikleri Fujairah Emirliği Emiri Muhammed bin Hamad bin Muhammed El Şarki katıldı.

Türkmenistan bu oyunlarda 40 sporcu ile temsil ediliyor. Türkmen sporcular aralarında Türkmen milli güreşi, Tacik milli güreşi, samba, okçuluk, at yarışları gibi sporun 13 dalında madalya için yarışıyor. Oyunların ilk gününde 3 madalya kazanma başarısı gösteren Türkmenistan, birer altın, gümüş ve bronz madalyaları Tacik milli güreş dalında kazandılar.

3.Dünya Göçebe Oyunları’na 66 ülkeden 2 bine yakın sporcu katılıyor. Binden fazla basın mensubunun takip ettiği oyunlarda 174 altın, 173 gümüş ve 247 bronz olmak üzere toplam 594 madalya dağıtılacak.

Dünya Göçebe Oyunları 8 Eylül tarihine kadar devam edecek.

Türkmenistan, daha önce katıldığı 2.Dünya Göçebe Oyunlarında 23 madalya: 15 altın, 2 gümüş ve 6 bronz madalya kazanmıştı.

Bunun üzerine oyunların ilki 2014'te 16 ülkenin, ikincisi 2016'da 62 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilmişti.

Ýene-de okaň

Türkmenistan-Hytaý: halkara awtomobil gatnawlary hakynda ylalaşyga gol çekildi

Hytaýyň Döwlet Geňeşiniň wise-premýeriniň Aşgabada sapary

Hazar deňzindäki “Dostluk” ýatagy maslahatlaşyldy

Ata Watan Eserleri

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy