BIZNES

28.Uluslararası Enerji Şartı Konferansı devam ediyor

Şartı Konferansı’nın Bakanlar Toplantısı başladı. 2 gündür devam eden konferansa, Enerji Şartı’na üye 52 ülkeden 150’nin üzerinde heyet katılırken, 13 uluslararası örgüt ve 12 dev şirkette temsil ediliyor. Enerji Şartı Konferansı’na yabancı basının da ilgisi büyük. 19 ülkeden basın mensupları konferansı takip ediyor. Atavatan Türkmenistan dergisinde takip ettiği konferansa Türkiye Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve bazı Türk enerji şirketleri de katılıyor.

Konferansın ilk gününde Bakanlar toplantısı petrol gazdan sorumlu Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Maksat Babayev ve Enerji Şartı Genel Sekreteri Urban Rusnak’ın başkanlığında devam etti. Aşkabat’ın gözde mekanı ve en büyük otellerinden Oğuzkent otelinde gerçekleştirilen toplantıda, gelecek için sürdürülebilir enerji güvenliğinin sağlanması, enerji hatlarının güzergahının çeşitlendirilmesi, enerji alanındaki işbirliğinin arttırılması gibi konularda katılımcı ülkeler tarafından sunumlar yapılıyor.

Açılış toplantısında Türkmenistan’ın başkanlığını yaptığı Enerji Şartı Konferansı döneminde bu örgüte katılan ülkelerden Gambiya, Nijerya ve Birleşik Arap Emirliklerinin temsilcileri birer teşekkür konuşmasını gerçekleştirdi. Yabancı konuklar yaptığı açıklamasında, ülkesinde enerji güvenliğinni sağlanması yönünde yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Enerji güvenliğinin önemli olduğuna dikkat çeken konuşmacılar, alternatif enerji kaynaklarından istifade etmek yönünde büyük işlerin yapıldığını ifade etti.

ENERJİ ŞARTI ÖDÜLÜ, JAPON KAZIO KOODATA VERİLDİ

Enerji Şartı Ödülü, Enerji Şartı Sürecinin geliştirilmesinde bireylerin olağanüstü rolünü tanımak amacıyla 2013 yılında oluşturuldu. Ödül, her yıl Konferans toplantısına ev sahipliği yapan bir ülkenin bakanı, Enerji Şartı Konferansı Başkanı veya Genel Sekreter tarafından Enerji Şartı Konferansı'nda veriliyor. Bu sene ödüle Japon heyet başkanı Kazıo Koodata verildi. Ayrıca, bu ödüle 2013 yılında Hollandalı Ruud Lubbers, 2014 yılında Avrupa Birliği’nden Günther Oettinger, 2015 yılında yine Hollanda’dan Henk Kamp ve 2016 yılında Kazkaistan’dan Klara Rahmetova kazandı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar

Türkmenistan “Hytaý-Ýewraziýa EKSPO” halkara sergisine gatnaşar

Hindistanyň kompaniýalary Türkmenbaşy portunyň mümkinçilikleri bilen gyzyklanýar

“Apple” ABŞ-nyň iň gymmat kompaniýasy boldy

Rus ilçisi: tebigy gaz pudagynda rus-türkmen hyzmatdaşlygy ileri tutulýar

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “HI-TECH Türkmenistan 2024” halkara forum we sergi geçiriler