BIZNES

230 aile yeni evlerine kavuştu

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ın güneydoğusundaki Parahat 7/4 sitesinde 6 tane 9 katlı konut törenle hizmete açıldı. 230’un üzerinde aile Kadir Gecesi günü yeni evlerine taşındı. Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ı dünyanın yaşam için en konforlu şehirlerinin birine dönüştürmek için büyük işler hayata geçirilmektedir. Söz konusu çalışmalar kapsamında son 10 yıl içerisinde Parahat sitesi büyüdü. Parahat 5 ve Parahat 6 sitelerinden sonra Parahat 7 sitesinde konut çalışmaları hızlandırıldı. Bu site Parahat 7/1, Parahat 7/2, Parahat 7/3 ve Parahat 7/4 olarak bölündü.

 Bu bölgedeki konut projeleri Aşkabat Valiliğinin siparişi üzerine kuruldu. Parahat 7/4 sitesinde 9 katlı 60 konut yanı sıra 5 kreş, 600 öğrenci kapasiteli 3 okul ve sağlık evi inşa edilecek. Bütün projeler, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye 20’den fazla inşaat firması tarafından yürütülüyor. Türkmen firmalar 44 konut, okul ve 3 kreş inşa etti.

Bütün konut projeler ailelerin konforlu ve huzurlu bir hayat sürmesi için dizayn edildi. Açılış törenine, yaşlılar, valilik yetkilileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı. Folklor gösterileri ile renkli görüntülere sahne olan açılış töreni sonrası aileler yeni evlerine taşındı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Rus ilçisi: tebigy gaz pudagynda rus-türkmen hyzmatdaşlygy ileri tutulýar

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “HI-TECH Türkmenistan 2024” halkara forum we sergi geçiriler

Özbegistan, Gazagystan we Gyrgyzystan bilelikde gidroelektrik stansiýasy gurar

Watan harmanyna 2100 tonnadan gowrak pile tabşyryldy

Wenada bilelikdäki türkmen-awstriýa toparynyň 12-nji mejlisi geçirildi

Hytaý-Gyrgyzystan-Özbegistan demirýoly boýunça ylalaşyga gol çekildi