BIZNES

23.Uluslararası Petrolgaz Fuarı ve Konferansı

Dünyanın önemli enerji zengini ülkesi Türkmenistan’ın ev sahipliğini yaptığı en büyük etkinliği olan 23.Uluslararası Petrolgaz Fuarı ve Konferansı başladı. 3 gün ziyaretçilere açık kalan fuarda dünyanın 50 ülkesinden enerji devleri stant açtı. Bunun yanı sıra Türkmenistan’ın petrolgaz sektöründeki hem devlete ait hem de özel şirketler fuardaki yerini aldı. Fuar ile birlikte düzenlenen konferansa ise 250’nin üzerinde yabancı heyet katılıyor. Türkiye’yi temsilen Rönesans Holding ve İlk İnşaat şirketleri stant açtı.

Türkmenistan’ın bu sene 23’ncüsünü düzenlediği Petrolgaz Fuarı ve Konferansı, Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın Fuar Merkezi’nde başladı. Türkmenpetrol devlet kurumunun Fransız Cifal şirketi ile ortaklaşa düzenlediği etkinliği açılış törenine; Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, aralarında Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Mustafa Kapucu’nun da bulunduğu yabancı büyükelçiler ve çok sayıda davetli katıldı. Atavatan Türkmenistan dergisinin de davet edildiği organizasyona yerli ve yabancı basın mensuplarından da büyük ilgi vardı.

Türkmenistan folklor ekibinin gösterisi ile başlayan etkinlikte ilk olarak Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un yazılı mesajı okundu. Türkmen Lider mesajında, ‘Türkmenistan Petrol ve Gazı 2018’ uluslararası fuar ve konferansının yapılmasının en önemli amacının Türkmenistan yakıt ve enerji kompleksinin başarılarını tüm dünyaya duyurmak olduğunu ifade etti.

Uluslararası konferans ve serginin, uluslararası standartlara uygun olarak endüstrinin modernizasyonu, arama, enerji kaynaklarının geliştirilmesi konularında yabancı ortaklarla deneyimlerin paylaşılmasında önemli bir rol oynadığını kaydeden Devlet Başkanı, enerji kaynakların ihracat rotalarının çeşitlendirilmesinin, çok yönlü boru hattı sistemlerinin oluşturulmasının devlet enerji politikasının önemli bir alanını oluşturduğunu ifade etti. Türkmen Lider, yabancı ortaklar ile doğu ve güney yönde boru hattı inşasında büyük projelere imza atıldığını söyledi. Devlet Başkanı ayrıca, son yıllarda petrokimya, gazkimya sektörlerine de büyük önem verildiğini, bu bağlamda ekolojik yönden temiz ürünlerin üretilmesi için büyük yatırımların yapıldığını belirtti.

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın mesajı okunduktan sonra açılış kurdelesi kesildi. Ardından resmi heyet fuardaki stantları gezdi. Firma yetkililerinden bilgi aldı.

PETROLGAZ KONFERANSI: TAPİ PROJESİ İÇİN AYRI BİR OTURUM

Fuar ile eş zamanda petrolgaz konferansı da düzenlendi. Konferansa hem konuşmacı hem de katılımcı olarak yurtdışından çok sayıda uzman katılıyor. Konferansta “Dünya enerji piyasasında küresel eğilimler. Uluslararası işbirliğinin yeni perspektifleri”, “TAPİ projesi”, “Gazkimya sektörünün gelişimi ve önemli yönleri”, “Türkmenistan petrolgaz sektörünün yatırım olanakları. Enerji kaynaklarının araştırılması ve üretiminde inovasyon teknoloji gelişimi” ve “Petrol rafineri sektörünün ürün pazarının analizi. Ekolojik yönden temiz yakıt üretimi ve yeşil ekonominin gelişimi” gibi başlıklar altında BP, CNPC, Total, Shell İnternational, CİFAL, Baker Hughes, Haldor Topsoe gibi pekçok dünyanın dev enerji şirketlerinin temsilcileri konuşma yapıyor.

TAPİ PROJESİNDE ÖNEMLİ GELİŞMELER

Türkmenistan’ın öncülük ettiği Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesiyle ilgili konferansta ayrı bir oturum gerçekleştirilecek. Türkmen gazını Güney Asya’ya taşıyacak bu boru hattının Türkmenistan topraklarındaki inşası hızla ilerlemektedir. Suudi Kalkınma Fonu tarafından sağlanan 40 milyon dolar ile Dammam limanından yüklenen çelik borular Hazar Denizi aracılığıyla Uluslararası Türkmenbaşı limanına getirildi. Limandan da trenlere yüklenerek, Mari vilayetindeki Imambaba istasyonuna 175 vagonda 4 bin 956 metre boru getirildi. Oradan da projenin inşaat alanına götürülüyor. İki etapta, Suudi Arabistan’ın Global Pipe Company şirketinden Türkmenistan’da 35 bin metre boru getirilecek.

Ýene-de okaň

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy