JEMGYÝET

208 Villa Sahiplerini buldu

Bağımsızlığın 26.yıldönümünün kutlandığı Türkmenistan’da, başkent Aşkabat’ın inşa edilmesinin 15.etabı kapsamında kurulan toplu villalar kompleksi hizmete açıldı. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katıldığı törenle gerçekleşen açılışta, 2 katlı 208 villa, 3. Ve 4.katlı 16 tane villa tipi konut ailelere kapılarını açtı. Aşkabat’ın güneybatısında Seydi ve Mollanepes caddelerinde yeni bir yaşam kompleksi yükseldi.

Yarın açılışlar devam edecek

Bütün bu yaşam kompleksi Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliğine üye yerli inşaat firmaları tarafından inşa edildi. Ayrıca, bu bölgede 18 tane 12 katlı çeşitli bakanlıkların ve kamu kuruluşlarının siparişi üzerinde yeni konutlar inşa edildi. Bunun yanı sıra bölgede 11 ticaret merkezi, kreş, 600 öğrenci kapasiteli okul, park ve diğer sosyal amaçlı tesisler yer alıyor. Ayrıca, bu bölgedeki caddeler tamamen yenilendi. Bu konut ve sosyal tesislerin açılış törenin yarın yapılması beklenmektedir.

Türkmen Lideri’nin katıldığı törene, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, yabancı misyon şefleri, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçileri, bakanlar, aralarında Atavatan Türkmenistan dergisinin de olduğu yabancı basın mensupları iştirak etti. Folklor gösterileri ile başlayan açılış töreninde, Türkmen Lider, resmi heyet ile birlikte villaları gezdi.

Türkmenistan Devlet Başkanı, 2 katlı villalardan birini satın alan ev sahiplerini ziyaret ederek, burada yaratılan koşullarla tanıştı. Sahibi girişimci, eşi – öğretmen, dört çocuğu var: üç kızı, en büyüğü bu sene Uluslararası Beşeri Bilimler ve Kalkınma Üniversitesini kazandı ve  küçük bir oğulları var.

2 katlı villa 350 metrekare alana sahip, oturma odası 46,20 metre karedir. Villanın ilk katında kışlık ve yazlık otopark bulunuyor. Çevresindeki düzenlemeler ile villanın kapladığı alan 600 metrekareyi bulmaktadır.

Aynı cadde üzerinde inşa edilen 4 katlı villa tipi konut 8 daireli olup, ayrıca asansörde mevcut. 5 odalı daireler 537,30 metrekare alana sahip. 3 katlı villa tipi konutlar 6 daireli ve her dairede 4 oda mevcut. Toplam alan 476,40 metrekaredir. Villa kompleksinde 8,4 hektar alanda yeşillendirme yapılarak, büyük bir park oluşturuldu.

Türkmenistan’da modern konutlar inşa edilerek, halka ipotekli kredi şeklinde satılıyor. Bunun sayesinde her sene başkent Aşkabat’ta binden fazla aile ev sahibi oluyor.

Öte yandan, Türkmenistan’ın ve aynı zamanda Aşkabat’ın modern ve güzel bir görünüm alması için ciddi emek veren Devlet Başkanı Aşkabat’ın inşaat projelerini her zaman takip etmektedir. Bu defa da, yine Pazar günü Türkmen Lider, şehrin güney bölgesinde incelemelerde bulunarak, atlı gezinti yaptı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Türkmen wekiliýeti ÝUNESKO-nyň işleri barada Milli toparlaryň mejilisine gatnaşdy

Mazenderan welaýatynyň Türkmenistana eskporty artdy

Igor Runow: Türkmenistanyň Prezidentiniň ulag başlangyçlary möhümdir

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy