JEMGYÝET

2019 yılının en güzel atı Parasat seçildi

Dünyada sadece Türkmenistan’da kutlanan At Bayramı dolayısıyla ülkeye has safkan ahalteke atlarının uluslararası güzellik yarışması düzenlendi. Yarışmanın sonuçları, atlara sevgisiyle dünyada tanınan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katıldığı törende açıklandı.

Türkmenistan Devlet Başkanlığı Atçılık Kompleksi’nde düzenlenen törene; Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, Katar ve Suudi Arabistan’dan heyetler, At Bayramı dolayısıyla yurtdışından davet edilen misafirler, yabancı büyükelçiler, Türk işadamları, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Tören, sırasıyla Ahal, Balkan, Daşoğuz, Lebap, Mari vilayetleri, Aşkabat şehri valileri tarafından Türkmen Lideri’ne bayram dolayısıyla ahalteke atını hediye etmesiyle başladı. Ayrıca, askeri yetkililer ve ülkenin atçılık sektörü çalışanları da Devlet Başkanı’na at hediye etti.

Atlara sevgisiyle tanınan Türkmen Lider, atçılık sektörü çalışanlarının hediye ettiği Rovana isimli ahalteke atıyla biraz gezinti yaptı. Daha sonra Devlet Başkanı hipodromdaki törenleri izledi.

2019 YILININ EN GÜZEL ATI: PARASAT

Tören daha sonra atların güzellik yarışması ile devam etti. Ahalteke atlarının güzellik yarışmasının final seçmeleri yapıldı. 10 cins atın katıldığı yarışmada, Türkmen atları güzellik, renk, boy ve yürüyüş gibi dallarda aralarında yabancı at yetiştiricilerinin de bulunduğu jüri üyelerinden puanlar aldı. Jüri üyelerinin başkanı, Amerika Birleşik Devletleri Garagum Ahalteke At Çiftliği Başkanı Jessica Elizabeth Eile Keith yarışmalarının birincilerini açıkladı.

Yerli ve yabancı jüri üyeleri, Türkmenistan Devlet Başkanlığı Ahalteke Atçılık Kompleksi’nin Parasat isimli  atını 2019 yılının en güzel Ahalteke atı olarak seçti. Bu at, Türkmenistanlı ünlü seyis Kakamurat Agamuradov tarafından yetiştirildi. En güzel atın seyisine Kupa ve BMW 740 li serili marka araba törenle takdim edildi.

Bunun yanı sıra en iyi at resmi, en iyi at heykeli, en iyi at fotoğrafı, en iyi at halı dokuması, en iyi at belgeseli alanlarında birinci olanlara para hediyeleri takdim edildi.

Öte yandan, tören kapsamında usta jokeylerin at yarışı da düzenlendi. Bu yarışta birinci olan jokeye de BMW marka arabası hediye edildi.

Türkmenistan’da At bayramı kutlamaları devam ediyor. Yarın Uluslararası Atçılık Spor Kompleksinde at yarışları düzenlenecek.

 

Ýene-de okaň

Aşgabatda Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan türgenleri ugratmak dabarasy geçirildi

Ata Watan Eserleri

XXXIII tomusky Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan Türkmenistanyň milli ýygyndy toparynyň agzalaryna

Jo Baýden prezidentlige dalaşgärlikden ýüz öwürdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň daşary işler ministri Pakistanda saparda bolar

Türkmenistan-Owganystan-Gazagystan: täze demirýol taslamasy durmuşa geçiriler

Türkmenistanyň Halk Maslahatynyň mejlisi 24-nji sentýabrda geçiriler