TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

2018 Kültür Başkenti Kastamonu İstanbul’da tanıtıldı

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY tarafından 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu'nun İstanbul tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Anadolu'nun en eski yerleşim birimlerinden biri olan, kadim Türk yurdu Kastamonu'nun "2018-Türk Dünyası Kültür Başkenti"  İstanbul tanıtım toplantısına, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, TBMM milletvekilleri, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş,  Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, İstanbul'da bulunan Kastamonulu işadamları, siyasi parti, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmasında TÜRKSOY ailesi adına katılanları selamlayan Düsen Kaseinov, Kastamonu'nun Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını hak ettiğini, hem kente hem de Kastamonululara çok yakıştığını vurgulayarak, bu projeyi tüm kalpleriyle sahiplendikleri için Kastamonululara teşekkür etti.

Kaseinov, "Kastamonu'da 21 Mart 2018 tarihinde hem Türk Dünyası'nın ortak bayramı Nevruz'u kutlayacak, hem de Kastamonu'nun 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Açılış Programını birlikte gerçekleştireceğiz. Türk Dünyası'nın çeşitli bölgelerinden 250'den fazla sanatçıyı bu şölen için Kastamonu'ya davet ettik. 21 Mart'taki Kültür Başkenti açılışının hafızalardan uzun yıllar silinmeyecek, nesilden nesile aktarılacak bir coşku, bir heyecan olacağına inanıyorum. İstanbul'da yaşayan bütün Kastamonuluları, etkinliğe davet ederek bu coşkuya ortak olmaya çağırıyorum" dedi.

Kastamonu'da yediden, yetmişe herkesin Türk Dünyası Kültür Başkent’ine katkıda bulunduklarını kaydeden Kaseinov, bütün kesimlerin Kastamonu'nun tanıtımı için el ele vererek çalıştıklarını, Türk Dünyası'ndan gelen kardeşlerini misafir ederek,  konukseverliklerini paylaşarak zenginleştiklerini dile getirdi. Kaseinov, bu paylaşımlardan hem Kastamonu'nun kazandığını, hem de Türk Dünyası'nda birlik ve dirliğinin güçlendiğini dile getirdi.

TÜRKSOY'un amaçları ve faaliyetleri ve Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulaması hakkında da bilgi aktaran Kaseinov, 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu'nun bu çıtayı daha da yükseklere çıkartacağına olan inancını dile getirdi.

Ýene-de okaň

Türkiýede 8 aýda 69 sany Türkmen kompaniýa esaslandyryldy

Baş Redaktor

Oleg Kononenko: Türkmenistanyň ösüşine hemişe uly goşant goşmaga taýýardyryn

Türkmenistanyň Ylymlar akademiýasyna täze ýolbaşçy saýlandy

Teswirle