JEMGYÝET

2018 Dünya Halter Şampiyonası’na doğru

Dünya Kadınlar ve Erkekler Halter Şampiyonası, Kasım 2018’de Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yapılacak. Geçen sene ABD’nin Anaheim kentinde düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’ndan sonra Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) bir sonraki turnuvanın Türkmenistan’da yapılması kararlaştırılmıştı. 2010 yılında Antalya’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’ndan sonra Türkmenistan Asya’da bu turnuvaya ev sahipliği yapacak bir ülke olacak.

 

Asya Halter Şampiyonası’na da ev sahipliği yapan Türkmenistan, 1-10 Kasım tarihlerinde Aşkabat’taki Olimpik köyündeki 5 bin seyirci kapasiteli salonda bu yarışları düzenleyecek. Türkmenistan’ın bu turnuva için yaptığı hazırlıkları Haziran ayında Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) Uluslararası İlişkiler Direktörü Aniko Nemet-Mora, Turnuva Yöneticisi Matias Lenser ve Operasyon Müdürü Angelica Mote’nin aralarındaki bulunduğu heyet tarafından denetlendi ve Türkmenistan’ın hazır olduğu ifade edildi.

Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) tarafından geçmişte yaşanan doping olayları nedeniyle Türkiye başta olmak üzere 9 ülkeye 1 yıl uluslararası müsabakalardan men cezası verilmişti. 19 Ekim 2018'de bu ceza süresi sona erdiği için Türkiye, Rusya gibi halter dalındaki güçlü ülkeler Türkmenistan’daki turnuvada yerini alacak olması şampiyonanın daha çekişmeli olacağını göstermektedir.

 

Şimdi halter sporunu biraz tanıyalım…

 

Halter Olimpiyat sporlarının birisi olarak günümüz sporunda 19.yüzyılda Avrupa’da bir spor dalı olarak ortaya çıkmıştır. Halter 1896 yılında Atina’da düzenlenen ilk Yaz Olimpiyat Oyunları programına dahil edildi. 1900 yılındaki Olimpiyat Oyunları programına dahil edilmedik halter sporu 1904 yılında tekrar Olimpiyat oyunlarının bir parçası oldu. 1908. ve 1912 yıllardaki Olimpiyatlar programında olmayan halter 1920 yılından itibaren bütün oyunlarda yer aldı. Olimpiyat Oyunları’nda halterde 15 farklı kategoride (8 erkek, 7 kadın) madalyalar takdim ediliyor. İlk yıllarda Olimpiyat Oyunları’nda halter tek kollu sol veya sağ elde kaldırılmıştır. 1920 yılından itibaren koparma ve silkme olarak çift kollu kategorilere geçilmiştir. Olimpiyat Oyunları’nda bugüne kadar pek çok rekorlar kırıldı. Olimpiyat Oyunları’nda kadınlar arasındaki halter turnuvaları 2000 Sydney Olimpiyatları ile başlamıştır.

 

Uluslararası Halter Federasyonu (İWF)

Sporun halter dalıyla ilgili bütün uluslararası turnuvalar Uluslararası Halter Federasyonu (İWF) tarafından düzenlenmektedir. Uluslararası Halter Federasyonu 1905 yılında kurulmuştur. Federasyonun merkez ofisi Macaristan’ın başkenti Budapeşte de yer almaktadır. Uluslararası Halter Federasyonu’na 5 kıtadan 187 ülke üyedir. Her kıtanın federasyonu Uluslararası Halter Federasyonu’na bağlıdır. Onlar Asya Halter Federasyonu (AWF), Afrika Halter Federasyonu (WFA), Avrupa Halter Federasyonu (EWF), Okyanuslar Halter Federasyonu (OWF) ve Amerika kıtasının Halter Konfederasyonu (PWAC).

Macaristanlı Tamas Ajan 2000 yılından bu yana Uluslararası Halter Federasyonu Başkanlığını yürütmektedir. Federasyonun organize ettiği en büyük organizasyon dünya şampiyonasıdır. Bunun dışında gençlerin arasında da turnuvalar düzenlenmektedir. Uluslararası Halter Federasyonu’nun resmi dili İngilizce ve Macar dilidir. İngilizce, İspanyolca ve Rusça yayınlanan World Weightlifting dergisi ayda bir defa basılmaktadır. 1991 yılından bu yana Yılın en iyi haltercisi ödülü takdim edilmektedir. Bugüne kadar bu ödüle Türk halterci Naim Süleymanoğlu, İranlı Hossein Rezazadeh ve Kazak İlya İlin 4 defa kazanan sporculardır. Kadınlar arasında bu ödülü en çok Çinli Lui Chunhon 3 defa kazandı.

 

Dünya Halter Şampiyonası

Dünya Halter Şampiyonası ilk defa 127 yıl önce 1891 yılında yapılmıştır. Bu ilk turnuva 1 gün devam ederek, 6 ülkeden 7 sporcu katılmıştı. Bugüne kadar 83 dünya şampiyonası organizasyonluğu yapıldı. Kadınlar arasında ilk Dünya Şampiyonası 1987 yılında ABD’nin Dayton Beach kentinde yapılmıştı. 1991 yılında iki şampiyona birleştirilmiştir.

1964 Tokyo, 1968 Mexico city, 1972 Münih, 1976 Montreal, 1980 Moskova ve 1984 Los Angeles’te düzenlenen Olimpiyat Oyunları’ndaki halter dalındaki yarışlar dünya şampiyonası olarak kabul edilmiştir. Avusturya’nın başkenti Vena dünya şampiyonasına en çok ev sahipliği yapan kenttir. Bu şehirde 11 defa turnuva yapılmıştır ve en son 1961 yılında gerçekleştirilmişti. İlk dönemde Dünya Halter Şampiyonası en çok Avrupa ülkelerinde düzenlenmiştir. Sonraki dönemde dünyanın çeşitli kentlerinde bu turnuvalar düzenlendi.

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri