JEMGYÝET

2018-2030 yılları için Su Geliştirme Programı hazırlanacak

Aşkabat’ta tarım kompleksi binasında, ülkenin su sektörünün daha da geliştirilmesi konusunun ele alındığı bir konferans düzenlendi. Konferansa vilayet valileri, milletvekilleri, bazı bakanlar, Bilimler Akademisi temsilcileri, ilgili üniversite öğretim üyeleri ve eğitim-araştırma enstitüleri uzmanları katıldı.

Konferansta 2018-2030 yılları için Su geliştirmek programının hazırlanması ele alındı. Ülkenin doğal ve iklim koşulları, su kullanımının gelişmiş teknolojileri, arazi ıslah koşullarının iyileştirilmesi dikkate alınarak tarımsal üretimde modern sulama yöntemlerinin kullanılması konusunda bilgi paylaşımında bulunuldu.

2015-2017 yılları arasında Ahal vilayetinde 28 bin, Balkan vilayetinde 9 bin, Lebap vilayetinde 11 bin, Mari vilayetinde 9 bin arazilerin sulama durumu iyileştirildi. Ülke genelinde yeni sulama tesislerinin inşası devam etmektedir.

Balkan vilayetinin Bereket ilçesinde 47,3 milyon metreküp hacimli sulama tesisi inşa ediliyor. Bu tesiste yağmur suları toplanacak. Bunun gibi sulama tesisleri ülkenin Daşoğuz ve Mari vilayetlerinde de inşa edilmektedir.

Türkmenistan’ın yerleşim birimlerinin temiz içme suyu ihtiyacının giderilmesine yönelik genel program kapsamında da bir dizi dev projeler hayata geçiriliyor.

Her vilayette tarım arazilerinin 600 hektarını damlama sistemi ile sulamak için tesisler inşa edilecek.

Halihazırda dönemin en büyük su tesisi olan Altın Asır Türkmen Gölü’nün ikinci aşamasının inşası devam etmektedir. İnsan eli ile dünyanın en büyük çöllerinden biri olan Karakum çölünün merkezinde inşa edilmekte olan bu göl çevre güvenliği için büyük önem taşımaktadır, bu proje sadece Türkmenistan’ın değil, aynı zamanda tüm Orta Asya’nın ekoloji durumun iyileştirilmesine büyük katkı sağlayacak. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

“Galkynyş” tans topary Türkiýede 2-nji orny eýeledi

Türkmenistanyň Mejlisi täze kanunçylyk namalaryny kabul etdi

Messili Argentina – Kopa Amerikanyň çempiony

Ata Watan Eserleri

Ispaniýa – Ýewropanyň çempiony

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan Donald Trampyň janyna howp salynmagyny ýazgardy

Ýewropanyň finaly: Angliýamy, Ispaniýa çempion bolar?