JEMGYÝET

17.CAREC Bakanlar Konferansı Aşkabat’ta yapılıyor

Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği Programı (CAREC) 17.Bakanlar Konferansı, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta gerçekleştiriliyor. Konferansa programa üye 11 ülkeden bakan ve üst düzey yetkililerin katılması beklenmektedir.

Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği veya CAREC 11 ülkenin – Afganistan, Azerbaycan, Çin, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ın katılımıyla oluşturulan bir ortaklıktır. Ülkeler bu kurum aracılığıyla gerçekleştirilen işbirliği yoluyla kalkınmayı teşvik etmek için birlikte çalışarak, hızlandırılmış büyüme ve yoksulluğun azaltılması için çaba göstermektedir.

Konferansta CAREC ülkelerinin 2018-2030 yılları için stratejik eylem planının gözden geçirilmesi planlanmaktadır. Ayrıca, yatırım, ekonomi ve bankacılık alanlarında işbirliği çalışmalarının ele alınması öngörülmektedir.

Türkmenistan Devlet Başkanı da bu konferansa katılımcılara bir mesaj gönderdi. Türkmen Lider mesajında,  “CAREC 2030: ticareti arttırmak ve çeşitlendirmeyi teşvik etmek” konulu 17.CAREC Bakanlar Konferansı’nda bölgedeki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik konularda ilerlemelerin yaşanması için çaba gösterileceğini ifade etti. Türkmenistan’ın başkanlığını yaptığı CAREC Programı kapsamında enerji, ticaret, gümrük konuları, ulaşım, turizm, ekonomik koridorların oluşumu, insani gelişme alanlarındaki işbirliğine büyük önem verildiğini kaydeden Türkmen Lider, 2018 yılının CAREC Programı’nın 2030 Stratejisinin uygulanmaya başlanacağı bir dönem olacağını, bunun amacının bölgedeki ekonominin istikrarının korunmasına yönelik olduğunu ifade etti.

Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın CAREC Programına üyeliğinin, Türkmen ekonomisinin komşu ve ilgili devletlerin ekonomileri ile bölgesel ve uluslararası işbirliği yoluyla entegrasyonuna özel önem verdiğini gösterdiğini belirtti.

Bu programın vizyonu – iyi komşular, iyi ortaklar ve iyi beklentiler. CAREC, Orta Asya ve komşularının dört öncelikli alanda bölgesel işbirliğini teşvik ederek önemli potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor: Ulaştırma; Ticaretin kolaylaştırılması; Enerji ve Ticaret Politikası.

2001 yılında kuruluşundan bu yana, CAREC, multimodal taşımacılık ağları kurulmasına, enerji ticaretinin ve güvenliğinin artmasına, insanların ve yüklerin serbest dolaşımının kolaylaştırılmasına ve ekonomik koridor gelişimi için zemin hazırlamaya yardımcı olan 31.5 milyar dolardan fazla yatırım gerçekleştirmiştir.

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri