TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

120 bin dolar sahiplerini buldu

Türkmenistan’da büyük bir coşkuyla kutlanmakta olan Bağımsızlık Bayramı’nın 26.yıldönümü kapsamında at yarışları gerçekleştirildi. 7 yarışın düzenlendiği at yarışlarında 120 bin dolar sahiplerini buldu. Her yarışa Türkmenistan’ın bir sektörü para ödülü koydu, son  yarışta ise  atlar Devlet Başkanı’nın ödülü kazanmak için yarıştı.

Başkent Aşkabat’a 25 kilometre mesafedeki Uluslararası Atçılık Spor Merkezi’nde yapılan törene, Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, yabancı misyon şefleri, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçileri, Türk işadamları, aralarında Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisinin genel yayın yönetmeni olmak üzere çok sayıda yurtdışından davetliler katıldı.

Atçılık kompleksindeki tören alanında Türkmenistan’ın tarihini ve kültürünü anlatan değerler görücüye çıkarılmış. Bunun yanı sıra Türkmen halkının büyük değer verdiği Ahalteke atlarının çizilmiş tabloların, at resimlerinin işlenmiş halıların sergisi ilgi çekti.

YARIŞLARA BİRİNCİLERİNE PARA ÖDÜLÜ

Türkmenistan’daki ulusal bayramlarda Ahalteke atlarının kaıtlımıyla gerçekleşen at yarışlarına büyük önem verilmektedir. Daha önceki senelerde at yarışlarında birinci olanlara araba hediye edilirken, bu sene para ödülü dağıtıldı. Bağımsızlık koşusunda toplam 7 yarış düzenlendi. Her yarışan 12 at katıldı. Birinci yarıştan 6. yarışan kadar olan koşuların para ödülü, ekonomi, petrolgaz, ulaştırma, sanayi, tarım ve ticaret sektörü adına takdim edildi. En son yarışta atlar Devlet Başkanı ödülü için yarıştı.

İlk 6 yarışta birinci olan jokeylere 15 bin dolar, 7.yarışın jokeyine ise 30 bin dolar para hediye takdim edildi. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň başlangyjy bilen gol çekilen Aşgabat ylalaşygynyň gerimi giňeýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan ulag ulgamynda halkara resminamalara gol çekdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Russiýa ulag ulgamynda ähtnama gol çekişdi

Ata Watan Eserleri