JEMGYÝET

1.Hazar Ekonomik Forumu Cenevre’de tanıtıldı

Türkmenistan’ın bu sene 12 Ağustos tarihinde Avaza turizm bölgesinde ev sahipliği yapacağı Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan ülkeler ve diğer ülkelerden çok sayıda heyetin katılması beklenen 1.Hazar Ekonomik Forumu Cenevre’de tanıtıldı. Türkmenistan’ın Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği tarafından etkinliğe, İran, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan daimi temsilcileri, büyükelçiler ve diğer ülkelerden temsilciler yanı sıra İsviçre'nin önde gelen özel sektör kuruluşu olan İsviçre-BDT/Gürcistan (KİK)  Ortak Ticaret Odası yetkilileri katıldı.

Bilgilendirme programında konuklara Avaza turizm bölgesinde yapılacak 1.Hazar Ekonomik Forumu ile ilgili hazırlanan sine vizyon gösterisi sunuldu. Türkmenistan BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi, 1.Hazar Ekonomik Forumu’nun yapılması teklifinin Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından yapıldığını ifade etti. Ayrıca, ülkenin ekonomik potansiyeli ve dev organizasyon ile ilgili hazırlık çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Programa katılan diğer Hazar’a kıyısı bulunan ülke büyükelçileri,  1.Hazar Ekonomik Forumu’nun çok önemli olduğunu, ayrıca bölgedeki ulaştırma, lojistik, enerji, sivil havacılık, deniz taşımacılığı yönündeki dev projeler hakkında bilgi vererek, bu çalışmaların bölge ülkeler arasındaki ekonomik işbirliğini genişlettiğini ifade ettiler.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, 1.Hazar Ekonomik Forumu’nun yurtdışında tanıtılması için bilgilendirme toplantılarını devam ettirmektedir. 1.Hazar Ekonomik Forumu için özel bir web sitesi de oluşturulmuştu.

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri