07

Türkmenistan ile Kazakistan ilişkileri ivme kazandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, iki günlük resmi ziyaret için gittiği Kazakistan’da Akorda Sarayı’nda Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından askeri törenle karşılandı. Resmi karşılama törenini ardından Liderler Akorda Sarayı’nın Altın salonunda baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Daha sonra Liderler heyetler arası görüşmelere katıldı.

Türkmenistan ve Kazakistan önemli konularda aynı görüşlere sahip

Heyetler arası görüşmelerde konuşan Türkmenistan Devlet Başkanı, Türkmenistan ve Kazakistan önemli konularda aynı görüşlere sahip olduğunu dile getirdi. Türkmen Lider, her iki ülkenin küresel barışın ve istikrarın sağlanması, uluslararası terörizme karşı durmak, Afganistan’daki durumun barış yoluyla çözmek gibi konularda aynı görüşte olduğunu belirtti.

Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın BM tarafından 12 Aralık gününü Uluslararası Tarafsızlık Günü olarak ilan etmesine sağladığı destekten dolayı Kazak mevkidaşına teşekkür etti. 

Hazar'da karşılıklı ve yararlı işbirliği

Türkmen Lider, her iki ülkenin de kıyısı bulunduğu Hazar Denizi’nde karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin Türkmen-Kazak ilişkilerinden önemli yer edindiğini belirtti. Devlet Başkanı, Hazar’ın hukuki statüsüne ilişkin Sözleşmenin Kazakistan'da düzenlenecek Hazar devletlerinin zirvesinde imzalanacağını umduğunu dile getirdi.

Devlet Başkanı, Türkmenistan ile Kazakistan’ın Hazar Denizi’nde komşu olduğunu, ikili ve çok taraflı işbirliğinin Hazar’ı barış ve iyi komşuluk denizine dönüştüreceğini belirtti.

Türkmen Lider ayrıca, Türkmenistan ve Kazakistan’ın silahsızlanma alanında birlikte çalışacağını ifade ederek, her iki ülkenin Orta Asya’da nükleer silahlardan arınmış bölge Antlaşmasına üye olduğunu belirtti.

Enerji alanında stratejik ortaklık

Türkmenistan Devlet Başkanı, Türkmenistan ile Kazakistan enerji alanında stratejik işbirliği yaptığını, 2009 yılında hizmete açılan Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattının bunun bir örneği olduğunu kaydetti. Devlet Başkanı, bu boru hattının Avrasya bölgesinde enerji işbirliğinin gelişmesinde büyük önem taşıdığını ifade etti.

İki ülke arasındaki ulaştırma alanındaki işbirliğinin bölgesel kalkınmanın lokomotifi olduğunu belirten Devlet Başkanı, bu alanda Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu hattının hizmete açıldığını hatırlattı. Türkmen Lider, bu hattın Orta Asya ülkelerinin komşu ülkeleri ile ticari münasebetlerini yeni seviyelere çıkarmasına imkân sağladığını belirtti.

Kazak Lideri Asya Oyunları’na davet etti

Türkmenistan Devlet Başkanı, Kazak meslektaşını bu sene Eylül ayında yapılacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının açılış törenine davet etti. Türkmen Lider ayrıca, son yıllarda iki ülke arasındaki spor işbirliğinin geliştiğini kaydetti.

İkili anlaşmalara imza atıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın bu ziyaretinde bir dizi ikili anlaşmalara imza atıldı. Liderler Türkmenistan ile Kazakistan arasındaki Stratejik İşbirliği Anlaşmasına ve Türkmen-Kazak devlet sınırında sınır çalışmalarının yapılmasına ilişkin Anlaşmaya imza attı.

Ayrıca, 2017-2018 yılları için iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında işbirliği programına, ticaret-ekonomik, bilimsel-teknik ve kültürel işbirliği konusunda ortak hükümetler arası komisyon anlaşması, suç ve terörü finanse etmek yoluyla elde edilen gelirlerin yasallaştırılması alanında işbirliği anlaşmasına, gizli bilgilerin karşılıklı korunması anlaşmasına, Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası ile Kazakistan Atamekan ulusal Girişimciler Odası arasında işbirliği anlaşmasına, Aşkabat ile Astana’nın kardeş şehir ilan edilmesine yönelik anlaşmaya, Türkmenistan’ın devlet haber ajansı TDH ile Kazinform Uluslarası Haber Ajansı arasında memoranduma imza atıldı.

Resmi görüşmelerden sonra liderler ortak basın açıklamasında bulundular. Liderler bugünkü görüşmelerin güzel bir ortamda geçtiğini ve karşılıklı işbirliğinin daha da geliştirilmesi için birçok konuda anlaştıklarını kaydettiler. Ayrıca, taraflar Aral’ı kurtarmak için de ortak çaba göstermek konusunda hem fikir kaldılar.

Kazak Lider, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın bu ziyaretinin iki ülke münasebetlerinin gelişmesine imkân sağlayacağını ve yeni bir ivme kazandıracağını belirtti. Nursultan Nazarbayev, bugün imzalanan anlaşmalar sonucunda Türkmenistan ile Kazakistan’ın işbirliğini stratejik boyuta taşıdığını söyledi.  

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *