07

Türkmenistan, 108. Uluslararası Çalışma Konferansı'na katılıyor

 Türkmenistan heyeti, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde düzenlenen Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 108. Uluslararası Çalışma Konferansı'nın yüksek düzeyli oturumuna katıldı. Geçen yüzyıldaki iş alanındaki küresel başarılar ve iyi iş ve sosyal adalet sağlama konularının ele alınacağı konferansta, 10-21 Haziran tarihleri arasında 6 binden fazla delege çalışma alanındaki güncel konuları değerlendirecek. Konferansa Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in aralarında bulunduğu 30'a yakın devlet ve hükümet başkanı katılıyor.

Konferansta örgüte üye ülkelerden 40’ın üzerinde devlet ve hükümet başkanları konuşma yapıyor. Türkmenistan bu üst düzeyli konferansa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı M.Sılapov ile katılmaktadır. Türkmen Bakan, oturuma katılımcılara hitap edecek ve Uluslararası Çalışma Örgütü'ne üye olan Türkmenistan’ın 25 yıllık üyelik sürecinde kazandığı başarıları anlatacak.

Ayrıca Türkmen heyeti Türkmenistan’da Uluslararası Çalışma Örgütü'nün kuruluşunun 100.yılı münasebetiyle düzenlenecek etkinlikler ve Türkmenistan Meclisi tarafından uluslararası çalışma standartlarının uygulanmasını teşvik etmek için üçlü istişarelere ilişkin 144 sayılı ILO Hükümet Konvansiyonu'na katılım hakkında kabul edilen Kararı anlatacak.

Türkmenistan heyetinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yanı sıra Dışişleri Bakanlığı mensupları, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye işadamları da yer almaktadır.

Türkmen heyeti, bu konferans kapsamında Uluslararası Çalışma Örgütü'nün üst düzey yetkilileri ve diğer ülkelerinde heyet başkanları ile ikili görüşmelerde bulunacak.

Son yıllarda Cenevre'de düzenlenen en yüksek düzeyli uluslararası etkinlik olma özelliği taşıyan bu konferans sonunda ILO'nun 100. yıldönümü nihai belgesi kabul edilecek.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *