07

Hazar’da arama kurtarma konusunda işbirliği

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan Türkmenistan, Azerbaycan, İran, Rusya ve Kazakistan’ın yetkili temsilcilerinin katılımıyla Hazar’da arama kurtarma konusunda işbirliği konusu değerlendirildi.

5 ülke temsilcisi Hazar’a kıyıdaş ülkelerin arasında Hazar Bölgesinde Arama Kurtarma Operasyonlarının Yürütülmesinde İşbirliği Anlaşmasının taslağını ele aldı. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın talimatı ile bu toplantı, Dışişleri Bakanlığı ile Devlet Başkanlığı’na bağlı Hazar Devlet Kurumu tarafından organize edildi.

Taraflar anlaşma taslağı üzerinde görüş alışverişinde bulunarak, anlaşma metnine yeni tekliflerin eklenmesi konusunda müzakere yaptılar.

Kasım 2010’da Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen 3.Hazar Liderler Zirvesi’nde Türkmenistan Devlet Başkanı Hazar Denizi’nde acil önleme ve müdahale alanında beş taraflı anlaşmanın hazırlanması konusunda bir öneride bulunmuştu. Bu sözleşme, Eylül 2014’de Rusya’nın Astrahan kentinde yapılan 4.Hazar Liderler Zirvesi’nde imzalanmıştı.

12 Ağustos 2018 tarihinde Kazakistan’ın Aktau kentinde gerçekleştirilen 5.Hazar Liderler Zirvesi’nde Türkmen Lider, Hazar’da arama kurtarma konusunda beş taraflı işbirliği anlaşmasının hazırlanmasını teklif etmişti.

Bu teklif üzerinde Türkmen uzmanları tarafından bu konuda bir sözleşme hazırlandı ve Azerbaycan, İran, Kazakistan ve Rusya’nın ilgili kurumlarına gönderildi.

Son dönemde Aşkabat uluslararası görüşmelerin özellikle Hazar konusundaki toplantıların yapıldığı bir merkeze dönüştü. Geçtiğimiz günlerde 28 Şubat-1 Mart tarihlerinde Aşkabat’ta Hazar Denizinde Seyir Güvenliğinin Sağlanması Konusunda İşbirliği Protokolü ve Hazar Denizinde Güvenlik İşbirliği Anlaşması taslağının görüşülmesi üzerine bir dizi toplantılar yapılmıştı.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *