07

Türkmenistan, Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi toplantısında

Türkmenistan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi Bakanlar toplantısına katıldı. Toplantıya, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de katıldı.

Etkinlikte Güney Gaz Koridoruna katılan ülkelerin enerji bakanları ve Avrupa Bütçe ve İnsan Kaynakları Komiseri, Danışma Kurulu'nun eş başkanı Günther Oettinger gibi çeşitli yapıların temsilcileri de yer aldı.

Toplantıda, Azerbaycan Enerji Bakanı Parviz Şahbazov, İtalya'nın Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Andrea Gioffi, ABD'nin Dışişleri Bakanı’nın enerji diplomasisinden sorumlu danışmanı Sandra Oudkirk, İngiltere Başbakanı’nın Azerbaycan’dan sorumlu ticari temsilcisi Emma Nicolson, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın petrolgazdan sorumlu danışmanı Yağşıgeldi Kakayev ve Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez birer konuşma yaptılar.

Güney Gaz Koridoru, Avrupa Birliği için öncelikli enerji projelerinden biridir. Enerji tedarik yollarını ve kaynaklarını çeşitlendirmeyi ve böylece AB’nin enerji güvenliğini artırmayı amaçlamaktadır.

Güney Gaz Koridoru, Azerbaycan Şah Deniz doğalgaz sahasından Avrupa'ya gaz sevkiyatı için tasarlanmıştır. Doğalgaz sahasının geliştirilmesinin ikinci aşamasında üretilen doğalgaz, Güney Kafkasya doğal gaz boru hattını genişleterek ve Trans-Anadolu (TANAP) ve Trans-Adriyatik (TAP) gaz boru hatlarıyla, Türkiye ve Avrupa pazarlarına ihraç edilecektir.

Türkmenistan’ın doğalgaz sahalarını birleştiren Doğu-Batı doğalgaz hattının inşasının tamamlayan Türkmenistan, Hazar Denizi’nin hukuki statüsüne yönelik anlaşmanın imzalanmasıyla Trans Hazar doğalgaz boru hattını inşasına hiçbir engel kalmamasıyla birlikte Güney Gaz Koridorunun önemli gaz kaynaklarının birine dönüştü.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *