07

'Galkınış' atlı sirk grubuna yeni at hediye edildi

Türkmenistan'ın 'Galkınış' atlı sirk grubuna Türkmenistan Devlet Başkanı adından yeni bir Ahalteke atı hediye edildi. Bununla ilgili Pazar günleri yapılan sirk gösterisi öncesinde bir tören düzenlendi. Devlet sirkindeki törende, Ahalteke atlarına büyük ilgi gösteren ve usta jokey Türkmen Lideri’nin yetiştirdiği Ruhubelent isimli Ahalteke atı Galkınış grubuna hediye edildi.

Ruhubelent isimli Ahalteke atı 2017 yılında dünyaya gelmişti. Türkmen Lider bu Ahalteke atına 2017 yılının Sağlık ve ilham yılı olması nedeniyle Ruhubelent ismini takmıştı. 2 sene içerisinde bu Ahalteke atı büyüdü ve artık Galkınış atlı sirk grubu ile dünyayı gezecek. Türkmen Lider kendisine hediye edilen atları genellikle bu sirk grubuna hediye etmektedir.   

2007 yılında kurulan Galkınış atlı sirk gurubu hem ülke çapında hem de uluslararası düzeyde katıldığı festivallerde dünya toplumunun büyük ilgisini kazanmıştır. Dünyaca ünlü Türkmenistan atlı gösteri ekibi, sirk ekibi ve halk oyunları ekipleri 13-15 Aralık 2013 tarihlerinde Ankara'da gösteri yapmıştı.

GALKINIŞ ATLI SİRK GRUBUNUN BAŞARILARI

- 2013 yılında Rusya’daki Dünya Sirk Sanatı Festivalinde Altın İdol ödülünü kazanmıştır.

- İtalya’nın Latina kentinde Ekim 2014’de 16.Uluslararası Sirk Sanatı Festivali’nde Altın Kupa’nın sahibi olmuştu.

- 2015 yılında Çin’de düzenlenen Uluslararası Sirk Sanatı Festivali’nde 22 ülkeden katılan 32 sirk grubu arasında Altın Kupayı kazanmıştı. 

- 2016 yılında Kırgızistan’daki Dünya Göçebe Oyunları’nda büyük başarı elde etmişti.

- 2018 yılında Rusya’nın St. Petersburg kentinde Altın Gaetano ödülünü kazanmıştı.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *