07

Türkmenistan BDT başkanlığını devraldı

Türkmenistan 2019 yılında Bağımsız Devletler Topluluğu’na başkanlık edecek. BDT Devlet ve Hükümet Başkanları toplantıları Aşkabat’ta yapılacak. Türkmenistan dönem başkanlığı için çalışma programı hazırladı.

Bu program kapsamında ülkeler arasındaki güvenin pekiştirilmesi, işbirliğinin arttırılması öngörülmektedir. İşbirliğinin ana sektörlerini enerji, ulaştırma ve komünikasyon oluşturacak. Ayrıca bunun yanı sıra BDT ülkeleri arasında kültür, eğitim, bilim ve spor alanlarındaki işbirliğine de önem verilecek.

Türkmenistan’ın teklifi ile kabul edilen dönem başkanlığı kapsamında Ekim ayında Devlet Başkanları Zirvesi yapılacak. Mayıs ayının sonlarında ise BDT ülkelerinin Hükümet Başkanları (Başbakanları) toplantısı gerçekleştirilecek.

BDT örgütüne tam üye olmayan Türkmenistan bu örgüte üye ülkelerin pek çoğu ile özellikle Rusya, Kazakistan, Özbekistan ve diğerleri ile stratejik işbirliği yapmaktadır.

Türkmenistan daha önce 2012 yılında BDT başkanlığına üslenmişti. BDT ülkeleri arasındaki kültürel bağların güçlendirilmesine de katkı sağlayan Türkmenistan’ın Mari ve Daşoğuz şehirleri BDT Kültür Başkenti misyonunu üslenmişti.

2019 YIL BDT’DE KİTAP YILI İLAN EDİLDİ

Bu arada BDT İcra Sekreteri ve İcra Kurulu Başkanı Sergey Lebedev, 2018 yılını değerlendirdi. 2018 yılının verimli geçtiğini söyleyen Lebedev, örgüte üye ülkelerin arasındaki ticaret hacminin yüzde 20 oranda arttığını kaydetti. Ayrıca, 2019 yılının BDT kapsamında Kitap yılı ilan edildiğini belirtti.

BDT’ye üye ülkeler; Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Rusya, Tacikistan, Özbekistan.

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *