07

Türkmen diplomasisinin yeni alanları

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nün kuruluşunun 10.yılını kutlanmaktadır. Genç Türkmen diplomatlarının yetiştirildiği okulda ülkenin dış politikasının öncelikli alanları için yeni bir eğitim merkezi kuruldu. Söz konusu merkezde enerji, su ve ulaştırma diplomasisi alanında kalifiyeli uzmanlar yetiştirilecek.

Bu merkezin kurulması Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından 20 Aralık tarihindeki Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısında ileri sürüldü. Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan dış politikasının öncelikleri arasında ulaştırma ve enerji diplomasinin gelişen rolüne dikkat çekmişti. Bu alanlarda önemli bir tecrübe toplandığı, yeni çözümlerin üretilmesi, yeni işbirliği kapılarının açılması için uzmanlara ihtiyaç olduğundan bu merkezin açılması öngörüldü.

Bu amaçla, Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü yapısında Türkmen diplomasisinin en ilgili alanlarında özel bir Eğitim Merkezi kurulmasına karar verildi. Merkezin açılmasıyla, uluslararası ilişkiler alanında yüksek nitelikli personelin eğitimi yeni bir seviyeye ulaşacak, Enstitünde yürütülen araştırma ve analitik çalışmalar geliştirilecek ve zamanın amaçlarına göre güçlendirilecektir.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nün kuruluşunun 10.yılı dolayısıyla bir konferansta tertip edildi. Konferansa, yabancı büyükelçiler, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçileri, bakanlar, sivil toplum örgüt temsilcileri ve basın mensupları katıldı. Konferansta enstitünün çalışmaları değerlendirildi.

2008 yılında uluslararası ilişkiler alanında uzman kadronun yetiştirilmesi için kurulan Enstitünden bugüne kadar 470 uzman mezun oldu. Bu mezunlar diplomasi, ekonomi, hukuk, finans, bankacılık ve basın alanında çalışmaktadır.

Bu Enstitü Rusya Dışişleri Bakanlığı Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, Hindistan Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Enstitüsü, İran Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü,  Romanya Diplomatik Enstitüsü, Arjantin Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Enstitüsü ve diğerleri ile yakından işbirliği yapmaktadır.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *