07

Orta Asya-Hindistan-Afganistan Bakanlar toplantısı

12-13 Ocak 2019 tarihinde Özbekistan’ın Semerkant kentinde "Orta Asya - Hindistan - Afganistan" formatında bu ülkelerin Dışişleri Bakanları düzeyinde toplantısı gerçekleştirilecek.

Son dönemde Afganistan’ın kalkınması için çaba gösteren bölge ülkeleri, Afganistan’ı çeşitli uluslararası projelere ve toplantılara dahil ederek, ülkenin kalkınmasına katkı sağlamaktadır.

Yeni bir formattaki görüşme, Orta Asya ülkeleri ile Afganistan ve Hindistan münasebetlerini geliştirecek. Bu konu, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Afganistan Dışişleri Bakanı Salahuddin Rabbani arasındaki telefon görüşmesinde dillendirildi.

Son yıllarda Hindistan hükümeti, Orta Asya ülkeleri ile ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem vermektedir. Bununla birlikte, bu amaca ulaşmada başarı büyük ölçüde Afganistan'daki istikrar ve ulaşım bağlantılarının mevcudiyetine bağlıdır. Bu nedenle, Hindistan Afganistan’daki pek çok ulaştırma projelerinde yer aldı. İran’ın Çabahar limanı ile Orta Asya ve Afganistan ticari münasebetlerin arttırılması öngörülmektedir.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *