07

Türkmen Lider, BDT Zirvesi’ne katıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye ülkelerin Devlet Başkanları’nın gayri resmi toplantısına katıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ev sahipliği yaptığı zirveye, Türkmenistan Devlet Başkanı yanı sıra Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon, Ermenistan geçici Başbakanı Nikol Paşinyan ve BDT İcra Sekreteri Sergey Lebedev katıldı.

Her sene Aralık ayında gerçekleştirilmekte olan gayri resmi toplantıda liderler 2018 yılını değerlendirdi ve 2019 yılı için işbirliği konuları ele aldı. 2018 yılında BDT başkanlığını Tacikistan yürüttü. Eylül ayında BDT Liderler Zirvesi Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleştirilmişti.

Türkmenistan, BDT formatında geleneksel verimli diyalogdan yanadır. Bu doğrultuda Türkmenistan ulusal ve ortak çıkarlar, eşit ve karşılıklı yarar sağlayan bir ortaklık dikkate alınarak, barış ve iyi komşuluk ilkelerine dayanan bir politika izlemektedir.

Türkmenistan 2012 yılında BDT başkanlığını yapmıştı. 2019 yılında da Türkmenistan BDT başkanlığını yapacak. Bunun için BDT İcra Komitesi ile birlikte 2019 yılı başkanlık dönemi için program hazırlandı. Önümüzdeki sene BDT Devlet ve Hükümet Başkanları Zirveleri Aşkabat’a gerçekleştirilecek.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *