07

Eric Stuart ile röportajımız Türkmen-Amerikan iş konseyi sitesinde

Türkmenistan ile ABD arasındaki ekonomik işbirliğine Türkmenistan-ABD İş Konseyi büyük katkı sağlamaktadır. 2008 yılında kurulan Türkmen-Amerikan İş Konseyi bu sene 10.yılını doldurdu. Türkmenistan’ın her alanda kazandığı başarıları ve ülkedeki gelişmeleri başta Türkmence ve Türkçe, daha sonra Türkmence ve İngilizce yayın kadrosu ile dünyaya duyuran Uluslararası Atavatan Türkmenistan dergisi de, Türkmenistan-ABD İş Konseyi Başkanı Eric Stuart ile röportaj gerçekleştirmişti. Temmuz 2015 senesinde Atavatan Türkmenistan dergisinin Eric Stuart’ın ‘Türkmenistan'da iş yapmak’ konusu üzerine yapılan röportajı Türkmen-Amerikan iş konseyi resmi sitesinde konseyin yaptığı etkinlikler bölümünde yer aldı.

Eric Stuart bu röportajında Türkmen-Amerikan İş Konseyi’nin faaliyetleri, Türkmenistan’da kamu ve özel sektör ile yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vermişti. Asıl amaçlarının iki ülke arasındaki güçlü ticari bağlara destek vermek olduğunu ifade eden Eric Stuart Türkmenistan Devlet Başkanı’nın ilk New York ziyaretinde bu konseyi oluşturmak yönündeki teklifi üzerine kurulduğunu belirtmişti. Stuart, konsey kurulması ile birlikte ABD şirketler ile Türkmenistan arasındaki görüşmeleri sağladıklarını, fuar ve çeşitli iş organizasyonluklarını gerçekleştirdiklerini söylemişti.

Röportajında Türkmenistan’daki izlenimlerini de paylaşan Stuart, Türkmenistan genelindeki açık pazarları çok sevdiğini, oradan fındık ve diğer taze kurutulmuş meyvelerin satın almanın ayrı bir güzelliği olduğunu ifade etmişti. Stuart ayrıca, yanından bir bardak vişne suyu ile  Türkmen yemeklerini çok sevdiğini, yemekten sonra yeşil çayın içmenin ayrıcalığına doyamadığını belirtmişti.

Türkmen-Amerikan İş Konseyi’nin başarılı çalışmaları iki ülke ticaretine olumlu yansıdı. 1 Mayıs 2018 verilerine göre, Türkmenistan’da Amerikan şirketlerinin katılımıyla 2 milyar 572 milyon dolar ve 300 milyon euro değerinde 156 proje tescil alındı.

Eric Stuart ile yapılan röportajı yeniden bakmak isterseniz bu linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.us-tbc.org/Activities/AtavatnTurkmenistanArticle.pdf

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *