07

Lebedev: Türkmenistan 2018’de BDT’de aktif rol aldı

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) İcra Komitesi Başkanı ve İdari Sekreteri Sergey Lebedev, örgüte üye ülkelerin daimi temsilcileri ile yaptığı toplantıda, 2018 yılında Türkmenistan’ın ve Özbekistan’ın BDT kapsamında aktif rol aldığını kaydetti.

Toplantıdan sonra basına da konuşan Lebedev, 2018 yılında BDT olarak verimli geçen bir yılı geride bıraktıklarını kaydederek, Türkmenistan ile Özbekistan’ın aktif rol almasından memnuniyet duyduklarını söyledi. Özbekistan’ın birçok anlaşma ve sözleşmelere dahil olduğunu söyleyen Lebedev, iki hafta sonra Türkmenistan’ın 2019 yılı için BDT dönem başkanlığını üsleneceğini ifade etti.

Lebedev, Türkmenistan’ın 2019 yılı dönem başkanlığı için Türkmen toprağında yapılacak pek çok etkinliğin programını sunduğunu belirtti. Aşkabat’ta Eğitim ve Sanat alanında forum düzenlenecek. 31 Mayıs’ta BDT Hükümet Başkanları (Başbakanlar) Zirvesi yapılacak.

BDT kapsamındaki 2018 yılını da değerlendiren Lebedev, bu sene zarfında BDt ülkeleri arasındaki ticaret hacminin yüzde 20 oranında arttığını kaydetti. Bunun yanı sıra gençlerin arasındaki işbirliği, spor ve kültür alanlarında bir dizi etkinliklerin yapıldığını ifade edildi. 

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *