07

Afganistan Türkmenistan’ın yardımıyla yurtdışı ihracatına başladı

Türkmenistan’ın ileri sürdüğü Lapis Lazuli (Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye) Transit ve Taşımacılık anlaşması ilk sevkiyat ile hayat buldu. Afganistan Lapis Lazuli güzergahı ile Türkmenistan, Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden Türkiye'ye ilk yük sevkiyatını gerçekleştiriyor.

13 Aralık günü   Afganistan’ın Herat kentinden ilk sevkiyat yapıldı. Pamuk ipliği, kuru üzüm, karpuz tohumu ve susam yüklü 9 tır Aşkabat’a geldi. Şimdi buradan Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’na doğru hareket edecek. Oradan deniz yoluyla Azerbaycan’a ulaştırılacak ve ardından Gürcistan aracılığıyla Türkiye’ye ulaştırılacak.

Bu ihracat yükü sadece Türk tüketiciler değil, aynı zamanda Avrupa ülkelerine kadar ulaşacak. Bu güzergah Afgan işadamları için uluslararası pazarlara ulaşmak için bir garanti oluşturacak.

Afganistan Büyükelçiliği Danışmanı Radai Hotak Türkmen Devlet Haber Ajansı’na verdiği demeçte, Lapis Lazuli güzergahı ile yapılan ilk test aşamasındaki sevkiyatın ticaret hacimlerinin arttırılması, Afgan ürünlerinin ihracatı için olumlu koşulların oluşturulması ve ürün ithalatındaki çalışmaların hızlandırılması açısında önemli bir aşama olduğunu belirtti. Afgan diplomat, Türkmenistan Devlet Başkanı’na Afganistan ile münasebetlerin geliştirilmesi, Afganistan’ın ekonomik bakımdan kalkınması ve bölgesel işbirliğinin güçlendirilmesi için yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti.

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *