07

ABD Afganistan özel temsilcisi ile görüşme

Bugün Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan yardımcısı, Dışişleri Bakanı Raşit Meredov, ABD Afganistan özel temsilcisi Zalmay Halilzad’ın başkanlığındaki heyeti kabul etti.

Görüşmede Türkmenistan’ın ve ABD’nin arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesi yönünde olumlu sonuçların bulunduğu vurgulandı ve taraflar bu ilişkileri gelecekte çeşitlendirerek daha da ilerletmek konusunda mutabık kaldılar. Afganistan özelinde siyası durumunun gidişatı konusunda fikir teatisinin bulunduğu görüşmede taraflar iki devletin potansiyelini ve uluslararası örgütler nezdinde siyasi ve diplomatik işbirliğinin potansiyelini ele aldılar. Özelikle Tarafsız Türkmenistan’ın Afganistan konusunda uluslararası girişimlerinin aktif üyesi olarak, yıllardır Afganistan’da barışı sağlamak ile ilgili teşebbüslerde bulunduğu ifade edildi. Bununla ilgili taraflar Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un Türkmenistan’ın komşu Afganistan’da barışı sağlamak için kendisinin siyasi diplomatik alanı sağlamaya hazır olduğuna ilişkin girişimlerine dikkat çekti.

Afgan konusuna dikkat çeken Z. Halilzad Afganistan’da hayata geçirilmekte olan alt yapı projelerine olumlu değerlendirmelerde bulundu  ve bunların komşu Afganistan’da ve tüm bölgede güvenliği sağlamak konusunda önemini vurguladı. Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) doğal gaz  hattının, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan (TAP) istikametindeki elektrik enerji hattının ve optik iletişim hattının ayrıca  Serhetabad-Turgundu-Herat, Imamnazar-Akina-Andhoy demir yollarının hayata geçirilmesi bölgenin  tüm   jeo siyası haritasını değiştireceği kabul edilmektedir.

Türkmen-Amerikan işbirliğinin devamlı geliştirilmesinin  önemini vurgulayan taraflar bu ilişkileri gelecekte iki tarafa faydalı olarak geliştirmesi konusunda fikir teatisinde bulundular.

 

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *