07

Türkmenistan ile Mısır çeşitli alanlarda işbirliğini arttıracak

Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısır-Türkmenistan Ekonomik, Bilim ve Teknik İşbirliği Ortak Komitesi'nin 2. toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantıda, iki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliğinin arttırılmasına yönelik önemli kararlar alındı. Söz konusu toplantıda Türkmen tarafına Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı Amandurdy İşanov başkanlık ederken, Mısır tarafını Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Sahar Nasr temsil etti.

Mısır Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı resmi internet sitesinde de yer alan habare göre, Mısır tarafı bu toplantıya birçok bakanla ile katıldı. Sulama ve Su Kaynakları Bakanı Mohammed Abdel Aati, Ulaştırma Bakanı Hisham Arafat, Tarım bakanı Ezz Abu Steit, Süveyş Kanal Ekonomik Bölgesi Başkanı Mohab Mamish, Ulusal Balıkçılık ve Su Ürünleri Şirketi (NCFA) Genel Başkanı Hamdy Badin ve GAFI'nin Genel Müdür Yardımcısı Mohammed Abdul Wahab hazır bulundu.

Mısır Bakanı Sahar Nasr, Türkmenistan ile işbirliği yapmaya büyük önem verdiklerini kaydetti. Ayrıca Bakan, iki ülkenin işadamları yaptığı verimli toplantıların önemli olduğuna dikkat çekerek, özellikle de enerji, tarım, balıkçılık ve ilaç başta olmak üzere birçok alanda ekonomik işbirliğini artırma çabasının gösterildiğini ifade etti.

Türkmenistan Bakanı konuşmasında, Mısır ve Türkmenistan arasında yatırım ve ticaretin arttırılması için Mısır-Türkmen iş konseyini periyodik olarak gerçekleştirme ve her iki ülkenin işadamları arasında ortaklık kurma çağrısında bulundu. Türkmen Bakan ayrıca, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2017'den bu yana yüzde % 30 artışla 7,5 milyon ABD Doları'na ulaştığını açıkladı.

 Mısır-Türkmenistan Ekonomik, Bilim ve Teknik İşbirliği Ortak Komitesi toplantısı kapsamında Türkmen-Mısır İş Forumu düzenlendi. Türkmen tarafı bu toplantıya 20 şirket ile katılırken, Mısır tarafı 35 şirket ile temsil edildi. 20’ye yakın ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Mısır-Türkmenistan Ekonomik, Bilim ve Teknik İşbirliği Ortak Komitesi'nin sonucunda ilgili protokole imza atıldı ve bir sonraki toplantının 2019 yılında Aşkabat’ta yapılması kararlaştırıldı.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *