07

Türk Sanayicileri Fuarı Aşkabat’ta yapılacak

15 -17 Aralık 2018  tarihleri arasında Türkmenistan’ın Başkentinde Türk İhraç Ürünleri 2018 Fuarı gerçekleşecek. Aşkabat Uluslararası Sergi Salonunda gerçekleştirilecek olan 9. Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri 2018 Fuarına katılım ve ilginin büyük olması bekleniyor. Türk İnşaat, Gıda, Mobilya, Moda, Tekstil, Beyaz Eşya, Kozmetik Sektörlerinden Firmaların katılımları ile gerçekleşen fuarda, 60 ın üzerinde Türk firması yerini almaya hazırlanıyor.

9. Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri 2018 Fuarı, T.C. Ticaret Bakanlığı ve Türkmenistan Ticaret Odası’nın desteğiyle gerçekleştirilecek olup fuar şimdiden ülkede önemli bir gündem oluşturmuştur. Fuarı daha önce 8 defa aynı fuarı düzenleyen Meridyen Fuarcılık düzenleyecektir.

Türkmenistan Önemli Bir Pazar

Meridyen Fuarcılık tarafından yapılan açıklamada, Türkmenistan pazarının başta inşaat, mobilya, gıda ve yapı malzemeleri olmak üzere tüm sektörlerde üretim yapan Türk firmalarını önemli avantajlar beklediği belirtilmektedir.  Açıklama şöyle devam ediyor :Türkmenistan bu yanıyla o bölgedeki en önemli pazar olma özelliğini taşıyor. Bu özelliğin çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Bunun için yapılabilecek en önemli şeylerin başında da hiç zaman kaybetmeden bu pazara giriş ve pazarda tutunma için tanıtımın, pazarlamanın bütün enstrümanlarını kullanmak gerekiyor.

Açıklamada ayrıca, “Orta Asya pazarında yer altı kaynakları, güçlü ekonomisi ve siyasi duruşuyla önemli bir pozisyona sahip olan Türkmenistan bölgedeki bir çok ülke için stratejik bir noktada bulunmaktadır. Kazakistan, Özbekistan, İran ve Afganistan ile komşu olan Türkmenistan; Türk ihracatçı firmaları açısından bu komşu ülkelerin çok önemli pazar dinamiklerinden yararlanmak için de önemlidir” denilmektedir.

Türkiye ile iyi ilişkileri ve dış ticaret potansiyeli her geçen yıl gelişen Türkmenistan dış ticaret ve yeniliklere karşıda açılımını yoğunlaştırmıştır.

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *