07

Türkmenistan Lideri’ne Afganistan’ın en büyük nişanı verildi

Afganistan Cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Gani, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’u ülkesinin en büyük devlet nişanı ile ödüllendirdi. Afgan Lider, Türkmenistan Devlet Başkanı’na Atamurat-İmamnazar-Akina demiryol hattının açılış töreni kapsamında ‘Gazi Muhammed Akbar Han’ Devlet Nişanını törenle takdim etti. Ödül töreni, Afganistan’ın Akina istasyonunun açılış töreni çerçevesinde gerçekleştirildi.

İki liderin katılımıyla Asya uluslararası ulaştırma koridorunun önemli bir ayağını oluşturacak Atamurat-İmamnazar (Türkmenistan) –Akina (Afganistan) demiryol hattı İmamnazar mevkinde açıldı.

2013 yılında Türkmenistan’ın Atamurat kentinde temeli atılan demiryol hattı, Afganistan’ın Akina istasyonuna kadar 88 kilometre uzunluğunda inşa edildi. Bu güzergahda 2 tane 256 metr ve 363 metre uzunluğunda köprü inşa edildi. Türkmenistan kısmında Gülistan ve İmamnazar isstasyonları kuruldu.

Bu arada açılış kapsamında Türkmenistan’dan Afganistan’a doğru 46 vagondan oluşan tren ilk seferini gerçekleştirildi. Türkmenistan Hükümeti tarafından bu tren ile Afganistan’a un, buğday, çimento, gübre yardımı yapıldı.

Kaynak :Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *