07

Türk şirketi TAP elektrik projesine 1,6 milyar dolar yatırım yapacak

Türkmenistan-Afganistan-Pakistan (TAP) yüksek gerilimli elektrik hattı projesi, Türk Çalık Holding tarafından inşa edilecek. Türk şirketi bu projenin hayata geçirilmesi için 1,6 milyar dolar yatırım yapacak.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde yer alan haberlere göre, projeyle ile ilgili mutabakat zaptı, Afganistan’ın başkenti Kabil’de atıldı. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin hazır bulunduğu törende, Afganistan mevcut Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Muhammed Gulem Hulmi ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık tarafından imzalanan mutabakat zaptı ile proje hızlandırıldı.

Bu anlaşma kapsamında Türk şirketi Türkmenistan’dan Afganistan’a ve daha sonra Pakistan’a uzanacak elektrik hattı için 1,6 milyar dolar yatırım yapacak. Projeye göre, Afganistan ile Pakistan her sene 1000 megavat Türkmen elektriğini alacak.

Afgan Bakana göre, Türkmen elektriğinin Afganistan üzerinden Pakistan’a ulaşması için her sene 100 milyon dolar transit geliri elde edecek.

Türk şirketinin başkanı, şirketin önce 6 aylık bir zaman dilimi içerisinde Su ve Enerji Bakanlığına mali ve teknik teklifleri sunacağını söyledi.

500 kilovolt gücündeki elektrik hattı Afganistan’ın Herat ve Kandagar kadar uzanacak ve ardından Pakistan’a çekilecek. Projenin 3 yılda tamamlanması öngörülmektedir.

TAP projesi ile ilgili Türkmenistan ile Afganistan arasındaki anlaşma Ekim 2018’de Aşkabat’ta imzalanmıştı. Söz konusu projenin temeli ise bu sene Şubat ayında Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesi ile birlikte atılmıştı.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *